SME

Začiatkom decembra zvolíme primátora

Funkcia primátora sa prechodom nových kompetencií na samosprávu stane dôležitejšou ako doteraz. Samospráva bude ovplyvňovať obyčajný život človeka vo väčšej miere, pod mesto prechádza napríklad školstvo, sociálne zariadenia či stavebné povolenia. Doteraz


Terajší primátor Jozef Moravčík na funkciu primátora už kandidovať nebude. Po voľbách by sa chcel uplatniť v diplomacii. Snímka je z volieb do Bratislavského samosprávneho kraja, ktoré sa uskutočnili minulý rok v zime.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


FOTO SME - PAVOL MAJER


mala Bratislava primátorov z radov pravice.

V komunálnych voľbách platí väčšinový systém, primátorom bude ten, kto získa najviac hlasov, bez ohľadu na volebnú účasť. Druhé kolo volieb bude iba v prípade rovnakého počtu hlasov. Dnes predstavujeme desiatich kandidátov, ktorí sa budú v komunálnych voľbách 6. a 7. decembra uchádzať o post primátora.

SkryťVypnúť reklamu

Kandidátom sme položili rovnaké otázky. Pýtali sme sa, či majú veľa peňazí, či poznajú svojich protikandidátov a ktorého z nich považujú za najsilnejšieho.

Do komunálnych volieb uverejníme v našej prílohe aj ich volebné programy.

PAVOL JUSKO, nezávislý

Je vysokoškolským učiteľom a momentálne pracuje ako riaditeľ výboru pre medzinárodné vzťahy. Má 38 rokov a žije s priateľkou. Na otázku, či má veľa peňazí, odpovedal:

„Mám ich toľko, koľko si zarobím, nakoľko nepracujem v štátnej správe.“ Protikandidátov pozná len z počutia. Najsilnejší bude vraj ten, ktorý získa najviac hlasov od bratislavských voličov. Býva v Ružinove, predtým býval v Petržalke a Dúbravke. O post primátora sa uchádza z dôvodu, že mu nie je jedno, čo sa v meste deje. „Na petíciu som získal 1500 podpisov, dúfam, že v kampani presvedčím viac voličov o svojom programe,“ dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

ANDREJ ĎURKOVSKÝ,

KDH – DS – DÚ – SZS – ANO

Terajší starosta Starého Mesta má 44 rokov, je ženatý. Má tri deti, synov Filipa a Michala a dcéru Máriu. „Ako rodina máme adekvátne toľko peňazí, koľko potrebujeme, aby sme sa mohli postarať o svoje duchovné záujmy aj materiálne potreby,“ odpovedá na otázku, či má veľa peňazí. Kanidatúra na primátora je prirodzeným vyvrcholením jeho pôsobenia v komunálnej politike. „Na post primátora Bratislavy som sa niekoľko rokov svedomito pripravoval. Počas svojej desaťročnej práce v službách mesta som prešiel všetkými postupnými krokmi od miestneho poslanca až po starostu mestskej časti Staré Mesto.“

„Pri jednokolovom systéme volieb v jednomandátovom volebnom obvode, ktorým je celá Bratislava, máme na začiatku všetci rovnaké šance,“ tvrdí.

SkryťVypnúť reklamu

JÁN TURŇA, HZDS

Vyštudoval prírodovedeckú fakultu, kde dnes pracuje ako vysokoškolský učiteľ. Vedie katedru molekulárnej biológie. Je ženatý, má dve deti a býva v Petržalke. Podľa neho iba vzdelaná populácia zabezpečí záujmy Slovenska v Európe. V čase našej ankety

bol na pracovnej

ceste v zahraničí.

KAROL FAJNOR, KSS

Na naše otázky reagoval slovami, že denník SME nemá rád a otázky máme posielať na sekretariát strany. Odpovede sme nedostali ani od sekretariátu, ani od Karola Fajnora.

Vo voľbách do vyššieho územného celku v decembri minulého roka sa uchádzal o post župana. Má 47 rokov, je Bratislavčan. Vyštudoval Vysokú školu námornú v Gdyni, dnes je súkromným podnikateľom.

STANISLAV PÁNIS,

Slovenská národná jednota

Žije v Lamači. Má 52 rokov, dve deti, obe dievčatá. Mať veľa peňazí je podľa neho relatívne. „Zmysel života nie sú peniaze,“ tvrdí. Svojich protikandidátov nepozná. O post primátora sa uchádza preto, aby mal zastúpenie v konkurencii aj národne orientovaný kandidát. „Vzhľadom na to, že Bratislava sa čoraz viac globalizuje,“ povedal. Má ekonomické a hudobné vzdelanie.

PETER BEŇUŠKA, nezávislý

Má 51 rokov a narodil sa v Bratislave. Je ženatý, má tri deti, dcéry Luciu a Barbaru a syna Tomáša. Hovorí, že jeho finančná situácia je primeraná potrebám a odborným aktivitám doma i v zahraničí. „Kandidátov na primátora poznám dostatočne dobre, niektorí z nich so mnou spolupracovali pri projektoch v prospech Bratislavy,“ povedal. O post primátora sa uchádzal pred štyrmi rokmi, vo voľbách získal 16-tisíc hlasov, skončil na treťom mieste. „Teraz ma veľa ľudí oslovilo, aby som sa znova uchádzal o kandidatúru na primátora. Poznajú ma totiž ako zanieteného odborníka a nadšenca Bratislavy,“ dodal. Na podporu kandidatúry získal desaťnásobne viac podpisov, ako bolo potrebných podľa zákona. V súčasnosti vedie Dom Európy Bratislava.

MILAN MOJSLAV METOD

MOJŠ-KOVÁČ, Slovenská ľudová únia

Pod tlakom ŠtB sa vraj rozviedol. Má 59 rokov a jedného syna. Ako povolanie uvádza – národovec a odbojár. Predtým už kandidoval na post prezidenta, aj na post župana Bratislavského samosprávneho kraja. Hovorí, že program, s ktorým prichádzal, prebrali a snažia sa plniť iní. Tvrdí o sebe, že je kandidátom všetkých katolíkov a kresťanov. Svojich protikandidátov nepozná.

ALOJZ HLINA,

Strana mladých demokratov

V minulých voľbách sa tiež uchádzal o post primátora. Má 32 rokov a je manažérom. Stojí na čele strany, ktorá sa pred dvomi rokmi začala verejnosti prezentovať netradičným spôsobom.

Jedným z príkladov je aj rozbíjanie prázdnych fliaš piva a vína o maketu slovenského parlamentu v centre mesta. Vtedy aktivisti Strany mladých demokratov vyzývali poslancov (SMD), aby neschválili novelu zákona o reklame, ktorá povoľuje reklamu na alkohol. Rovnako v marci 2000 sa na budove v centre objavil transparent spájaný so SMD. Bol na ňom nápis – „Nezatvárajte Mečiara, môže byť z toho občianska vojna.“

VILIAM MOKRÁŇ,

Kresťanská ľudová strana

Má 44 rokov, ženatý, jeden syn. Nemyslí si, že má veľa peňazí. Vraj nemá problém vyplniť a odovzdať daňové priznanie a nebránil by sa zákonu o preukázaní nadobúdania majetku, ktorý poslanci parlamentu neprijali. Protikandidátov pozná, silné pozície má podľa neho Ďurkovský a Stern. Hovorí, že treba obmedziť vplyv politických strán na komunálnu politiku. „Dôvodom sú stále nedoriešené kauzy, ktoré mestu poškodili, tie vznikli za vedenia politických strán,“ hovorí.

JURAJ STERN, SDKÚ – SMK – OKS

Poslanec mestského zastupiteľstva a bývalý rektor Ekonomickej univerzity má 62 rokov. Jeho syn je lekárom a dcéra skončila Ekonomickú univerzitu. Pojem mať veľa peňazí je podľa neho relatívny. „Pre niekoho je to málo, pre iného zase veľa. To, čo mám, mi stačí, aby som primerane svojim potrebám a predstavám slušne žil.“ Všetkých kandidátov na post primátora nepozná a nemôže ani odhadnúť ich silu, pretože ich volebné programy ešte neboli zverejnené. Je rodený Bratislavčan a hovorí : „Mám k Bratislave citovú väzbu. To bol pre mňa významný motív k rozhodnutiu kandidovať. Viem, že dokážem pre naše mesto a jeho občanov veľa pozitívneho urobiť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 960
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 349
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 682
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 082
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 118
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 949
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 2 965
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 441
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 992
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 926
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 38 809
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 31 197
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 443
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 822
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 021
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 888
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu