BRATISLAVA. Stavebník bytových domov Domino na Jasovskej ulici v bratislavskej Petržalke napriek výzve petržalského stavebného úradu na pozastavenie prác pokračuje v stavbe.
Hovorkyňa Petržalky Michaela Platznerová povedala, že mestská časť v tomto prípade nemôže nič robiť a môže iba čakať na stanovisko okresného úradu, ktorému už dodali všetky podklady.
Podľa Milína Kaňuščáka, konateľa investorskej spoločnosti Subcentro s.r.o., ktorá stojí za výstavbou bytových domov, má spoločnosť platné stavebné povolenie a tiež overenú dokumentáciu v stavebnom konaní, na základe ktorej stavajú. "Stavebný úrad sme požiadali, aby nám do 15 dní vyznačil v overenej dokumentácii v stavebnom konaní, ktoré práce nám odporúča nerealizovať.
Na približne tri týždne sme práce pozastavili. Nemáme však odpoveď na našu žiadosť a naopak máme záväzky voči našim klientom - budúcim vlastníkom bytov, aj voči dodávateľom. Preto staviame ďalej podľa platného stavebného povolenia," povedal Kaňuščák.
Ako informovala Petržalka na svojej oficiálnej internetovej stránke v decembri minulého roka, po začatí stavebných prác urobil petržalský stavebný úrad z vlastnej iniciatívy štátny stavebný dohľad. Hlavný štátny stavebný dohľad uskutočnila na podnet obyvateľov aj Slovenská stavebná inšpekcia. Oba dohľady zhodne konštatovali, že stavebník vytýčil stavbu v rozpore so záväznou podmienkou.
Kontrolou zistili rozdiel vo vzdialenosti medzi novou stavbou od bytových domov Jasovská 2 – 12 danou územným rozhodnutím a skutočnou vzdialenosťou medzi budovami. Podľa mestskej časti vtedy upozornili stavebníkov, aby nepokračovali v stavbe.
Rozhodnutie o umiestnení stavby vydalo v roku 2007 ešte bývalé vedenie Petržalky a právoplatnosť nadobudlo pred viac ako troma rokmi. Mestská časť následne vydala 27. októbra 2011 rozhodnutie o povolení spomínanej stavby, ktoré vychádzalo z rozhodnutia o jej umiestnení a ďalších vyjadrení a stanovísk.
Pôvodne tu mali byť byty, nájomné bývanie pre seniorov, ale aj hotel. Dnes tu podľa vedenia Petržalky majú byť len byty a nájomné bývanie pre seniorov. Z pohľadu mestskej časti nejde o negatívnu zmenu, keďže hotel by bol pre okolie náročnejší a znamenal by aj väčší pohyb ľudí a áut.
Aktivisti v minulosti pri stavbe Domino upozorňovali na to, že konateľom firmy, ktorá je autorom projektu, je Ján Franz, pričom jeho manželka Miroslava Franzová je poverená vedením oddelenia územného konania a stavebného poriadku v Petržalke. Podľa petržalského starostu Vladimíra Bajana Franzová v čase, keď investor požiadal o rozhodnutie o umiestnení predmetnej stavby, ani v čase, keď požiadal o vydanie stavebného povolenia nepracovala na stavebnom úrade.
"Do pracovného pomeru nastúpila ako referentka stavebného úradu 15. apríla 2011, to znamená, že aj v čase vydania stavebného povolenia bola len referentkou, ktorá daný spis v agende nemala," uviedol Bajan. Aktivisti rovnako upozorňovali aj na to, že projekt navrhoval starostov brat Marián Bajan. "Môj brat je architekt, ktorý pre súkromných investorov, nie pre mestskú časť, na základe normálneho obchodného vzťahu vypracúva projekty pre stavby. Je architekt, preto robí projekty k stavbám a investori dávajú svoje stavby na posúdenie stavebnému úradu. Stavebný úrad nemôže nekonať a ani nemôže konanie postúpiť inému stavebnému úradu len preto, že projekt pre stavbu pripravil príbuzný či známy starostu," vyjadril sa starosta Bajan.
Ako povedal pre agentúru SITA petržalský poslanec Oliver Kríž, zástavba na tomto území bola plánovaná už niekoľko rokov a občania sa v rôznych vlnách snažili výstavbe zabrániť. "Žiaľ investor získal všetky potrebné povolenia, je v súlade s územným plánom hlavného mesta a čo je pre mňa záhadou, vychádza mu aj svetlotechnika," povedal Kríž a dodal, že na základe kontroly štátneho stavebného dozoru, stavebný úrad vydal výzvu na zastavenie stavby a odoslal ju stavebníkovi 9. decembra 2013.
Podľa Kríža sa môže konanie stavebného úradu skončiť buď rozhodnutím o odstránení stavby alebo dodatočnou legalizáciou nezrovnalostí so stavebným povolením. "Na Slovensku sa väčšinou využíva druhá možnosť. Je to aj preto, že pri rozhodnutí o odstránení to nikdy stavebník neurobí. Čiže stavba zostane nedokončená roky a stavebník zruší firmu. Následne to musí urobiť obec, ale toľko peňazí z verejných zdrojov na jej odstránenie mať nebudeme.
Pri oboch rozhodnutiach je však možné sa odvolať," povedal Kríž. Na záver Kríž povedal, že ak opätovne otvoria stavebné konanie, bude sa snažiť s občanmi z okolia stať jeho účastníkmi. "Tak by sme aspoň čiastočne mohli ovplyvniť podobu stavby, napríklad výšku plánovaných objektov," povedal Kríž, podľa ktorého sa stavbe dá vyčítať najmä neúmerné zaťaženie okolitého územia, pričom zníži kvalitu bývania ľudí v lokalite, najmä v dome Jasovská 2-12.