BRATISLAVA. V Strednej priemyselnej škole strojníckej na Fajnorovom nábreží v Bratislave, známej ako Fajnorka, si dnes na slávnostnom medzinárodnom stretnutí pripomenuli 110. výročie jej založenia.
Fajnorku postavili na nábreží Dunaja ešte v roku 1904 za čias Rakúska-Uhorska, kedy monarchii vládol cisár František Jozef I.
Stavajú na tradícii, sledujú trendy
Na stretnutí sa účastníkom prihovoril minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušan Čaplovič. Okrem iného uviedol, že "škola sa za všetky tie roky podieľala na výchove technickej inteligencie Slovenska, vybudovala si dôveru rodičov, mesta, štátnej správy i miestnych zamestnávateľov, s ktorými spolupracuje. V súčasnosti je vybavená najmodernejšou výpočtovou technikou a uplatňuje najnovšie trendy v odbornom vzdelávaní, ktoré zaručuje aj Centrum moderných strojárskych technológií".
Škola je v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja.
Riaditeľ odboru školstva a mládeže BSK Roman Csabay na stretnutí zdôraznil, že "škola prešla mnohými zmenami, aby sa dnes vyprofilovala do súčasnej modernej vzdelávacej inštitúcie, ktorá síce stavia na tradícii, no dôsledne sleduje všetky moderné trendy súčasnosti. Škola vychovala mnohých odborníkov, dokázala držať krok s rozvojom vedy a techniky a ponúka na trh práce kvalifikovaných odborníkov".
Tisíce absolventov
Riaditeľ Fajnorky Felix Dőmény pripomenul, že za 110 rokov existencie škola pripravila viac ako 12 000 absolventov.
"Za posledných desať rokov sa aktualizovali existujúce študijné odbory. Prispelo k tomu aj Koordinačné centrum odborného vzdelávania nielen s priamym prepojením na PSA Peugeot Citroën Slovakia, ale aj spolupráca s firmou Volkswagen Slovakia," povedal.
Na stretnutí sa zúčastnili aj zástupcovia z partnerských stredných priemyselných škôl z Fínska a Švédska.