VIEDEŇ. BRATISLAVA. Šperk vo vajíčku, Dürerov poľný zajac, secesia a vojna či fantazijný svet Joana Miró. Taká je tohtoročná výstavná ponuka rakúskej Viedne.
Michaela Puschmannová z kancelárie mesta Viedeň Compress hovorí, že Viedeň si bude podobne ako Bratislava pripomínať sté výročie vypuknutia prvej svetovej vojny. Venuje mu viacero výstav.
Secesia a vojna
„Od polovice februára začne výstava Viedeň - Berlín, ktorú zostavil viedenský Belveder v spolupráci s Berlínskou galériou,“ predstavuje Puschmannová. Pôjde o rozsiahlu prehliadku, ktorá konfrontuje avantgardné umenie secesie okolo roku 1900 v oboch metropolách.
V jednom výstavnom priestore sa stretnú diela umelcov ako Otto Dix, George Grosz, Josef Hoffmann, Ernst Ludwig Kirchner, Max Liebermann či Egon Schiele.
„Secesia je úzko prepojená aj s prvou svetovou vojnou,“ hovorí Puschmannová. Dodáva, že výročie si pripomenie aj národná knižnica prehliadkou historických dokumentov, Leopoldovo múzeum s umením výtvarníkov, ktorí nielen počas vojny tvorili, ale ju aj na vlastnej koži zažili a Židovské múzeum s osudmi Židov.
Zlaté vajce
Inú tému do viedenských výstav vnesú šperky až z Ruska. V polovici februára sa totiž v Umelecko-historickom múzeu vo Viedni začne výstava Fabergé, ktorá prvýkrát v Rakúsku ukáže 160 klenotov z Kremeľského a Fersmanovho mineralogického múzea v Moskve.
„Fabergé je aj dnes svetovým pojmom výnimočných šperkárskych kreácií,“ hovorí Puschmannová. „Názov výstavy nesie meno jedného z najvýznamnejších ruských klenotníkov a zlatníkov z prelomu 19. a 20. storočia, Petra Carla Fabergé, ktorý je autorom aj preslávených veľkonočných vajíčok zo zlata, platiny či briliantov. Lákadlami výstavy budú aj štyri veľkonočné vajcia, ktoré vytvorila firma Fabergé pre cársku rodinu Romanovcov.“
Aj poľný zajac
Viedenská Albertina si zas od polovice marca pripomenie majstrov. Pripravuje výstavu diel z vlastných zbierok od Michelangela, Rembrandta a Rubensa až po Caspar David Friedricha, chýbať nemá ani svetoznámy Dürerov Poľný zajac, ktorého Albertina vystaví po desiatich rokoch.
Samostatnú výstavy chystá toto múzeum začiatkom septembra venovať fantazijným obrazom svetoznámeho katalánskeho umelca Joana Miró.
Osobitne si Viedeň zaspomína v polovici októbra aj na Henriho de Toulouse-Lautreca, prvou retrospektívnou výstavou v Kunstforume a v rovnakom čase aj na pioniera avantgardy, Alberta Giacomettiho v Leopoldovom múzeu.
V rámci výročia vypuknutia tzv. Veľkej vojny chystá výstavy a akcie aj Bratislava - viac čítaj tu
výstava Fabergé
Veľkonočné vajíčko s modelom krížnika, 1891
Firma Fabergé, majster M.Perchin pre cársku rodinu
© The Moscow Kremlin State Historical and Cultural Museum and Heritage Site
Albrecht Dürer: Poľný zajac, 1502 zo zbierok vied.múzea Albertina
© Albertina, Wien
Albin Egger-Lienz: Finále, 1918
© Sammlung Leopold II