Aj tak môžu výstavbu dokončiť.
BRATISLAVA. Aj pár metrov pod Bratislavským hradom, v chránenej pamiatkovej rezervácii, môže vyrásť moderný dom výrazne odlišný od historickej zástavby. A to aj napriek tomu, že je vyššie, ako úrady pôvodne povolili.
Stavebný úrad mestskej časti Staré Mesto a následne aj okresný úrad dodatočne zlegalizovali budúci dom architekta Dušana Fischera, ktorý navrhol napríklad aj obnovený bratislavský zimný štadión. Okresný úrad rozhodol na konci minulého roka.
Stavbu v apríli 2012 zastavili. Odvtedy blízko pod Hradom stojí otvorený betónový skelet. Dôvodom bolo, že staviteľ nedodržal schválenú projektovú dokumentáciu a porušil výškové kóty územného plánu.
Proti stavbe sa postavil magistrát. Rozhodoval však stavebný úrad Starého Mesta, kde je starostkou Táňa Rosová (SDKÚ).
Keď sa vedenie mesta proti rozhodnutiu stavebného úradu odvolalo, stavbu odobril aj okresný úrad. Úradníci mali aj možnosť nechať stavbu zbúrať.
Pohľad na stavbu od Mosta SNP. FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Chyba v územnom pláneFischerov dom
júl 2010: projekt dostal stavebné povolenie;
január 2012: stavebný úrad zistil odchýlku od projektovej dokumentácie;
apríl 2012: výstavbu prerušili;
september 2013: stavebný úrad rozhodol o dodatočnom stavebnom povolení;
október 2013: magistrát sa voči rozhodnutiu odvolal;
december 2013: okresný úrad rozhodol, že dodatočné stavebné povolenie je v poriadku.
Projektant tvrdí, že nedodržal výškovú kótu preto, že územný plán je na tomto území nesprávne zakreslený a keby ho mal dodržať, musel by dom posunúť aj dva metre do zeme. Argument mu uznali stavebný aj okresný úrad.
Hovorkyňa Starého Mesta Alexandra Obuchová vraví, že magistrát o chybe v územnom pláne niekoľko rokov vedel, ale neobnovil ho.
Magistrát je však presvedčený, že nárast objektu o 2,5 metra nie je spôsobený formálnou technickou chybou. Upozorňuje, že na novostavbe oproti schválenému projektu vybudovali vyššie podlažia.
Terén podľa magistrátu navyše projektanti dobre poznali už od začiatku.
Novostavba je už teraz vyššia ako susedný dom.
„Stavebný úrad postupoval v zmysle stavebného zákona a viackrát vykonal miestne zisťovanie na stavbe, ako aj štátny stavebný dohľad,“ reaguje na výčitky vedenia mesta Obuchová.
V rozhodnutí okresného úradu sa navyše píše, že pôvodná historická zástavba bola ešte vyššia ako novostavba a na ulici aj tak domy postupne hore kopcom stúpajú a majú strechu stále vyššie.
Primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru) pred rokom pre agentúru TASR povedal, že hoci mesto pripúšťa chybné výškové kóty v územnom plán, nezaváži to. „Ak je v zákone chyba, aj tak ho máte dodržiavať.“
Magistrát chce ďalej proti stavbe bojovať. Obráti sa zrejme na ministerstvo dopravy a výstavby.
Vizualizácia ako by dom architekta Fischera mal po dokončení vyzerať.
Ako zlegalizovať stavbuNa jar roku 2012 proti domu demonštrovali obyvatelia Bratislavy, dali aj podnet na prokuratúru. Tá ho odložila.
Zástupcovia iniciatívy Bratislava otvorene hovoria, že „takýto postup je natoľko príkladný a všeobecný, že možno napísať návod, ako legalizovať čiernu stavbu“.
Architekt Fischer kúpil parcelu v júni 2009. Prvé stavebné povolenie vydalo predchádzajúce vedenie Starého Mesta v júli 2010. Fischer sa k rozhodnutiu nechcel vyjadrovať.
Takto vyzerá stavba dnes. FOTO SME - GABRIEL KUCHTA