BRATISLAVA. Predstavitelia bratislavskej Cyklokoalície sa v súvislosti s uzavretím Štúrovej ulice pre osobnú a cyklodopravu obrátili na magistrát so žiadosťou, aby v jednosmerných uliciach v okolí Šafárikovho námestia a Štúrovej ulice mali cyklisti možnosť protismernej jazdy.
Primátor mesta Milan Ftáčnik to nepovažuje za ideálne riešenie, no nie je ani proti.
V zahraničí bežné riešenie
Podľa Michala Malého z Cyklokoalície je takéto "zobojsmernenie" bežným riešením v zahraničí a výrazne by pomohlo cyklistom, ktorí sa podobne ako osobná doprava na Štúrovu ulicu od pondelka 27. januára nedostanú.
Myslí si, že uzávera v tejto situácii pre cyklistov znamená, že napríklad prejazd z Kamenného námestia k Univerzite Komenského bude komplikovanejší a asi o 500 metrov dlhší.
"Jediná legálna trasa mimo pešej zóny bude Kamenné námestie Špitálska Rajská Dunajská Klemensova Dobrovičova Lomonosovova Dostojevského rad Šafárikovo námestie, čo znamená dvojnásobnú vzdialenosť po frekventovaných komunikáciách," uviedol Malý.
Mestu preto Cyklokoalícia navrhuje povolenie obojsmernej premávky pre cyklistov na Medenej, Tobruckej, Grösslingovej a Dunajskej ulici.
Mohlo by to byť riskantné
"Nie sme na toto zvyknutí a skúšať to v tejto situácii nie je najlepšie, no považujeme to za možné a relevantné riešenie," reagoval primátor na utorkovej (21.1.) verejnej diskusii o dôsledkoch rekonštrukcie Starého Mosta.
Dodal, že podnetom na takúto možnosť pre cyklistov sa zaoberá aj poradca pre primátora pre cyklodopravu Michal Feik.
Vladimír Orech, vedúci komisie pre určovanie dopravných značiek a dopravných zariadení magistrátu hlavného mesta, upozornil aj na rezervovaný postoj Krajského dopravného inšpektorátu k tejto myšlienke.
"Treba zohľadniť aj to, že sú tam vyhradené parkovacie miesta a tiež prípadné riziká, aby cyklisti neboli vystavení riziku kolízie s autami, ktoré vychádzajú z parkovacích miest," povedal Orech.