BRATISLAVA. Na bratislavskej Kolibe, kde na konci minulého roka nezákonne vyrúbali stovky stromov, bol v utorok pohyb. Pracoval tam ťažký stroj používaný pri ťažbe dreva.
Miestni zburcovali políciu aj radnicu. Nejde však o ďalšiu ťažbu dreva. Majitelia vyťaté stromy zrejme len presúvajú.
„Odvoz dreva by tejto situácii nepomohol, potrebujeme to zdokumentovať,“ povedal Ondrej Rohoň z občianskeho združenia Za lepšiu Kolibu.
Na Kolibu v utorok podvečer prišiel aj starosta Nového Mesta Rudolf Kusý (nezávislý).
Potvrdil, že majitelia pozemku môžu vyrúbané stromy triediť. „Ale stále ich nemôžu odvážať,“ povedal Kusý. Presun kmeňov podľa neho pomáha zisťovať škody.

Hliadkuje tam polícia
Na Kolibu totiž stále chodia pracovníci Štátnej ochrany prírody, majú zistiť spoločenskú hodnotu vyťatých stromov.
Niekoľkokrát denne tam chodí hliadkovať aj polícia.
Riaditeľ Regionálnej správy ochrany prírody a krajiny Ján Cibuľa vysvetľuje, že základom odhadu hodnoty vyrúbaného stromu sú rozmery pňa.
„Meria sa obvod pňa tam, kde bol strom zrezaný, a odmeria sa jeho výška nad zemou,“ vysvetlil Cibuľa. Počítajú obvod stromu vo výške 1,3 metra nad zemou, ku ktorému je v tabuľkách uvedená jeho hodnota.
Od nového roka platí novela zákona o ochrane prírody, ktorá dodatočne majiteľom pozemkov na Kolibe pomôže. Ochranári totiž už na súkromných pozemkoch majú brať do úvahy iba stromy s obvodom kmeňa od 80 centimetrov. Predtým to bolo 40 centimetrov. Celkové škody tak budú nižšie.
Ochranári na Kolibe zatiaľ spočítali zhruba päťsto takýchto väčších stromov a veľmi hrubý odhad škody je do pol milióna eur. Starosta Kusý odhadol zisťovanie škôd ešte na desať dní.

Žili tam chránené druhy
Hodnotu lesa ešte zvyšujú živočíchy. Na niektorých pňoch totiž našli ochranári aj stopy po chránenom roháčovi a fúzačovi. Žili tam však zrejme v minulosti a nie už pri výrube.
V dutinách bútľavých stromov našli aj netopierí trus.
O zistení informoval hovorca Nového Mesta Marek Tettinger, potvrdil ho krajinár Štátnej ochrany prírody v Bratislave Lukáš Skurka. „Žiadne uhynuté živočíchy sme tam nenašli,“ doplnil.
Tieto druhy hmyzu sú viazané na staršie dubové porasty, takže svahy Koliby im vyhovovali. „Môžu sa presúvať, no len podľa toho, či nájdu nejaký vyhovujúci biotop,“ povedal.
Fúzač. FOTO - TASR
Roháč. FOTO - FOTOLIA