Zabudli na chodcov a cyklistov, reagujú aktivisti.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Veľké developerské projekty pod Bratislavským hradom Zuckermandel, Vydrica a Riverpark II. privedú na nábrežie stovky nových áut. Územný plán počíta počíta až s 2630 novými parkovacími miestami. Pritom už teraz bývajú cesty najmä ráno preplnené.
Odpoveďou vedenia mesta sú aj návrhy na rozširovanie cesty na úkor promenády. Magistrát zaviazal investorov, aby urobili a zaplatili dopravnú štúdiu a aj zmeny.
Nový pruh Pri nábreží
Projekty
Zuckermandel – J&T Group Real Estate: 7 až 13 podlaží, 204 bytov, 920 parkovacích miest;
Vydrica – firma Zillion: osem podlaží;občianska vybavenosť; 868 parkovacích miest;
River Park II: zrejme aj tam, kde je PKO.
Kolóny podľa štúdie hlavného dopravného inžiniera mesta Tibora Petra Schlossera spôsobuje zúženie pruhov na Rázusovom nábreží a svetelná križovatka s odbočením pri Slovenskej národnej galérii.
Štúdia poskytuje osem možných scenárov.
Schlosser uprednostňuje pridanie jazdného pruhu a rozšírenie cesty na Rázusovom nábreží smerom k Dunaju. V smere na Šafárikovo námestie by tak cesta bola priepustnejšia.
Cesta by však zabrala tri metre šírky trávnika pri kaviarni Propeler. Ide o najdrahšiu možnosť.
„Osobne by som sa neodvážila už dnes zvyšovať kapacitu tejto križovatky pre stav, ktorý má nastať niekedy v budúcnosti,“ oponuje hlavná architektka mesta Ingrid Konrad.
Naznačenie pokiaľ by mala siahať cesta. Foto: MAGISTRÁT HLAVNÉHO MESTA
Kde sú cyklisti a chodci? Novinkou by tiež mohlo byť, že by odklonili dopravu smerom k Hviezdoslavovmu námestiu. Konradová naopak odporúča, aby z plochy od Slovenskej národnej galérie a Reduty urobili pešiu zónu.
Matej Vagač z iniciatívy Bratislava otvorene hovorí, že magistrát rieši potreby developerov, a nie potreby verejnosti a návrh je podľa neho v rozpore so stratégiou mesta „dostať autá z centra mesta“.
Trend vytláčania dopravy z centra mesta presadzujú aj v zahraničí. „Napríklad v Paríži minulý rok urobili z frekventovanej cesty na nábreží Seiny pešiu zónu,“ hovorí Vagač.
Aj Tomáš Peciar z Cyklokoalície hovorí, že všetky scenáre ukázali iba ako dostať viac dopravy do centra mesta. „Neriešili ani chodcov, ani cyklistov. Vybudovanie ďalšieho pruhu by zároveň zabralo mestskú zeleň,“ povedal Peciar.
Riaditeľ kancelárie primátora Ľubomír Andrassy hovorí, že štúdia nie je definitívnym riešením a mesto ešte o ničom rozhodlo. Za časový horizont, kedy rozhodne, označil rok 2016.
Mesto bude v štúdii pokračovať, bude hľadať možné riešenia situácie z hľadiska urbanizmu, chce sledovať, ako sa v tomto mieste správajú chodci a cyklisti.
Jednou z možností je, že bude nutné presunúť z centra námestia súsošie Štúrovcov. Mesto rokuje s americkou ambasádou aj o uvoľnení Paulínyho ulice, to je však nadlhšie.
Foto: MAGISTRÁT HLAVNÉHO MESTA
Križovatka Rázusovo nábrežie - Mostová ulica
View Larger Map
Odbáčanie vľavo na Kúpeľnú ulicu
View Larger Map
Prečítajte si tiež:
Magistrát chce na Šafárikovom námestí dočasné parkovisko
Pozn.: V texte sme opravili nesprávne uvedeného autora dopravnej štúdie. Nie je ním hlavný dopravný inžinier Bratislavy Tibor Schlosser, ale dopravný inžinier Peter Schlosser.