BRATISLAVA. Rozporuplnú históriu Pisztoryho paláca v bratislavskom Starom Meste pripomenie umelecký projekt Vanitas - intervencia do verejného priestoru. Spoločný projekt Nóry Ružičkovej a Maje Štefančíkovej odhalia v sobotu 18. januára na Štefánikovej 25 v Pisztoryho paláci od 17:00.
Úvodné slovo bude mať Magda Vášáryová a odborný komentár prednesú Andrej Findor a Norbert Lacko. Program, v ktorom ako hudobný hosť vystúpi spevokol Na barine, bude moderovať Tomáš Džadoň, informovala spoluautorka Maja Štefančíková.
Podrobnosti o projekte však neprezradila, majú byť prekvapením.
Fašistická ambasáda a múzeum Lenina
Umelecký projekt podľa Štefančíkovej reaguje na špecifický priestor Pisztoryho paláca, bratislavskej stavby s rozporuplnou históriou.
"Palác vybudoval koncom 19. storočia židovský lekárnik Felix Pisztory, počas druhej svetovej vojny tu sídlila fašistická nemecká ambasáda, v období socializmu Múzeum Vladimíra Iľjiča Lenina a po nežnej revolúcii sa stal priestor Domom zahraničných Slovákov," pripomenula históriu miesta umelkyňa.
Dom zahraničných Slovákov bol nájomníkom do roku 2005. Odvtedy bol palác prázdny a chátral. Najskôr sa mal zmeniť na galériu diel Vincenta Hložníka, neskôr prišla idea jeho premeny na centrum výtvarného umenia.
Už slúži naplno
Palác pre zlý stav uzavreli. Verejnosti začal opäť slúžiť po nevyhnutnej rekonštrukcii koncom septembra 2011, od leta 2012 naplno ako komunitno-kultúrne centrum.
Centrum je projektom občianskeho združenia Via Cultura, ktoré v spolupráci so Starým Mestom palác otvorilo verejnosti.
Pisztoryho palác je jednou z najkrajších kultúrnych pamiatok na území Bratislavy a patrí medzi národné kultúrne pamiatky. Palác je majetkom mesta a spravuje ho mestská časť Bratislava - Staré Mesto.
Na projekte sa podieľajú občianske združenie Via Cultura, Vysoká škola výtvarných umení a Grantový program Ars Bratislavensis.