Ako organizuje spoločenské akcie, musel vysvetľovať už skôr.Starostu bratislavského Nového Mesta obvinili pre nafukovačku a guláš
BRATISLAVA. Starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf Kusý (nezávislý) je len druhým obvineným šéfom bratislavskej samosprávy v modernej histórii Slovenska.
Kým bývalého primátora mesta Andreja Ďurkovského (vtedy KDH) polícia obvinila pre 4,6 milióna eur, o ktoré mohlo prísť mesto v kauze PKO, starostu Nového Mesta polícia vyšetruje pre niekoľko stoviek eur.
Obvinenie voči Ďurkovskému minulé leto stiahli.
Roznášal mu letáky
Rudolf Kusý
do verejného života vstúpil ako aktivista, založil stredoškolský parlament pri BSK a neskôr občianske združenie Za Bratislavu – Nové Mesto;
v komunálnej politike začínal v roku 2006 ako poslanec miestneho zastupiteľstva Nové Mesto;
od roku 2009 je poslancom Bratislavského kraja, minulý rok post obhájil;
v roku 2010 sa stal starostom bratislavskej mestskej časti Nové Mesto.
Kusému polícia vyčíta tri zákazky spolu za približne dva a pol tisíca eur pre firmu PP Solutions, ktorej jediným spoločníkom je Peter Kuruc, ktorý na radnici pracuje na Kusého sekretariáte.
Sporné je podľa polície napríklad to, že v jednom prípade firma pre mestskú časť dodávala služby ešte pred svojím vznikom.
Kuruc sa podieľal aj na Kusého predvolebnej kampani v roku 2010. „Nakoľko som v tom čase bol študentom univerzity, pracoval som ako jeden z brigádnikov, ktorí roznášali listy a podobne,“ vraví Kuruc.
Jeho firma dostala od roku 2011 od miestneho úradu za 46 zákaziek spolu necelých 20tisíc eur. Problémové sú tri zákazky.
PP Solutions pre mestskú časť zabezpečovala napríklad nafukovacie hrady, ozvučenie alebo varila guláš.
Kuruc aj Kusý sa bránia, že dodržali zákon, firma ponúkla najnižšiu cenu a vzájomné vzťahy vo verejných súťažiach nezavážili. Minulý týždeň novomestská radnica nepovedala, aké iné firmy ešte pri týchto zákazkách oslovila.
Začal ako aktivista
Pred vstupom do komunálnej politiky pôsobil Kusý ako aktivista. Jeho bývalá kolegyňa zo združenia Za Bratislavu – Nové Mesto Ľubica Križanová hovorí, že Kusý sa nezmenil od čias, kedy pred niekoľkými rokmi obhajoval záujmy občanov na Zátiší.
„Myslím si, že pán Kusý by nebol taký hlúpy, aby sa zo svojej pozície stal nezákonnými machináciami tak ľahko vydierateľný. Potom by nemohol urobiť tie dobré veci, ktoré mnohé urobil,“ vraví Križanová.
Kusého sa zastáva aj novomestská poslankyňa Katarína Augustinič (Nova). „Veľmi ma to obvinenie prekvapilo. Je to ten starosta, ktorý sa snaží hľadať konsenzus napriek tomu, že za ním nestojí žiadna strana,“ vraví poslankyňa.
Kusý sa stal starostom v roku 2010 ako nezávislý, tesne porazil kandidátku pravicovej koalície, výraznejšie kandidáta Smeru. V miestnom zastupiteľstve má jasnú väčšinu pravicová koalícia, ktorá so starostom spolupracuje.
„Pripisujem to volebnému roku. Istotne sa tam profiluje aj nejaký protikandidát,“ hovorí o obvinení Augustinič.
„Pokiaľ ide o spoluprácu na úrovni starosta a poslanec, táto je určite korektná,“ vraví ďalšia miestna poslankyňa Edita Pfundtner (nezávislá). Ku konkrétnemu prípadu sa nechcela vyjadriť.
Augustinič a Pfundtner sa zhodujú, že v minulosti nič nenasvedčovalo nezákonným kšeftom na úrade starostu.
Séria oznámení
O starostu Nového Mesta sa pritom polícia už zaujímala. Podali na neho viaceré trestné oznámenia, niektoré anonymne. Po nástupe do funkcie zasa Kusý hovoril, že na neho bol pred voľbami „silný tlak od anonymov“.
V lete 2013 podal poslanec miestneho zastupiteľstva Peter Ágoston (pravicová koalícia) trestné oznámenie na neznámeho páchateľa kvôli nejasnostiam pri organizácii novomestskej akcie Záver Kultúrneho leta .
Mestská časť vtedy doručila poslancom pozvánku na akciu s podrobným programom ešte pred tým, ako bolo ukončené výberové konanie na dodávateľa, ktorý akciu pripraví. Mestská časť hľadala subjekt, ktorý jej mal za týždeň zabezpečiť napríklad vystúpenie Heleny Vondráčkovej či Orchestra Gustáva Broma.
„Môžem len skonštatovať, že obvinenie nie je nič prekvapivé a zákazky od mestskej časti dostávajú alebo dostali viaceré firmy patriace blízkym spolupracovníkom Rudolfa K., ktorí súčasne pracujú alebo pracovali na miestnom úrade,“ komentoval trestné oznámenie Ágoston.
Kusému pred poslednými krajskými voľbami v decembri minulého roka vyčítali aj to, že si robil kampaň v časopise Hlas Nového Mesta, ktorý je platený z rozpočtu mestskej časti. Kusý napokon obhájil post župného poslanca.
Rozhodoval o Kolibe aj o zimnom štadióne
Starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf Kusý mal spory s developermi, viaceré ho ešte čakajú.
Postavil sa proti výrubu na Kolibe
V októbri a decembri 2013 vyrúbali majitelia niekoľkých pozemkov v lese na Kolibe nad Bratislavou stovky stromov. Starosta Nového Mesta Rudolf Kusý označil výrub za nezákonný a napadol ho aj na inšpekcii životného prostredia.
Vedenie Nového Mesta spolupracovalo s políciou a pripomínalo, že pozemky sú v územnom pláne stále vedené ako les.
Výrubaný kus lesa na Kolibe.
FOTO - ARCHÍV SME
Heliport Širokému nepovolil
Už počas prvého roka vo funkcii riešil Kusý komplikované dokončenie obnoveného Zimného štadióna Ondreja Nepelu a najmä hotela v jeho susedstve.
Väčšinu rozhodnutí o štadióne podpísal jeho predchodca, Kusý potom podpísal kolaudačné rozhodnutie pre štadión krátko pred majstrovstvami. Čakal na stanovisko inšpektorátu práce a hasičov, no nakoniec nechcel otvorenie zastaviť.
Skomplikoval však dokončenie hotela Juraja Širokého. Jeho stavebný úrad nepovolil, aby bol na streche stavby heliport, teda pristávacia plocha pre vrtuľníky. Stavebník tvrdil, že to ani nemal v pláne, tvar strechy dokazoval opak.
Hotel pri štadióne s kruhovou konštrukciou na streche.
FOTO - ARCHÍV SME
Do vinohradov poslal políciu
Starosta Kusý sa začiatkom decembra postavil aj proti klčovaniu vinohradov na svahoch Malých Karpát. Na konci roka poslal do viníc patrolovať políciu potom, ako niekto vyklčoval jeden z vinohradov.
Na území Nového Mesta sú stovky hektárov vinohradov. Na budúci rok by mali poslanci mesta rozhodovať o tom, či mesto na niektorých miestach umožní výstavbu. Hovoriť do toho bude môcť aj Kusého úrad.
Vinicu v Novom Meste vlastnia napríklad aj majiteľ Incheby Alexander Rozin či premiér Robert Fico.
V decembri vyklčovali v Novom Meste vinohrad.
ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
Nezákonné rozhodnutie z Grobu mu neprekáža
Nie vždy však Kusý konal takto jednoznačne. Denník SME objavil aj nečakané prepojenie Nového Mesta s dedinou Chorvátsky Grob, kde sa začala veľká výstavba a developeri tam budujú aj napriek odporu miestnych a miestami aj v rozpore územnými rozhodnutiami.
Šéfkou oddelenia územného konania u Kusého sa totiž stala Eva Daňová, bývalá šéfka stavebného úradu v Chorvátskom Grobe. Tá v minulosti podľa prokuratúry protizákonne vydala územné rozhodnutie na dvesto nových domov v Chorvátskom Grobe.
Vedenie Nového Mesta tvrdilo, že o prípade vedia sprostredkovane z médií a bez znalosti kontextu a celej problematiky nechcelo reagovať.
V Chorvátskom Grobe je stavebný ruch.
FOTO - ARCHÍV SME
Andrea Púčiková