BRATISLAVA. Rekonštrukcia ciest patrí v roku 2014 medzi priority Bratislavského samosprávneho kraja.
BSK plánuje zrekonštruovať napríklad most v Zálesí, cesty v Rohožníku, Dunajskej Lužnej, Budmericiach, Hrubej Borši či v Záhorskej Vsi. Výška investícií však bude závisieť od zastupiteľstvom schváleného krajského rozpočtu.
Filiálka, R7 či nové prímestské autobusy
"Medzi naše priority patrí aj dokončenie integrovanej dopravy, výstavba diaľničných kolektorov Triblavina a Blatné či naštartovanie projektu Filiálka, ktorá má význam aj z hľadiska integrovanej dopravy ako dopravný uzol," priblížil predseda BSK Pavol Frešo.
Zároveň doplnil, že kraj chce zvýšiť podiel prepravy v regionálnej koľajovej doprave a v spolupráci s prepravcom Slovak Lines pokračuje v obnove vozového parku v prímestskej autobusovej doprave.
Za významné Frešo považuje aj projekty diaľnice D4 a rýchlostnej komunikácie R7, ktoré zásadnejším spôsobom zbavia Bratislavu dopravných kolapsov a upchatých ťahov najmä v smere Bratislava-Senec.
"V rámci hlavného mesta považujem za dôležitú rekonštrukciu električkovej trate na Hlavnú stanicu. Trať bola v havarijnom technickom stave a bola ohrozená bezpečnosť cestujúcich. Preto musela byť trať zastavená a nefunguje už niekoľko rokov," doplnil Frešo. V tomto smere ocenil prisľúb primátora hlavného mesta Milana Ftáčnika obnoviť trať a navrátiť električky na Hlavnú stanicu a dúfa, že neostane iba pri slovách.
Na európsky štandard nemáme
Regionálne cesty sú v nelichotivom stave na celom Slovensku. Ako k tomu uviedol Frešo, "župy nemajú príjmy zodpovedajúce potrebám na rekonštrukcie týchto ciest. Ak by sme chceli v BSK odstrániť následky ťažkej nákladnej dopravy a dostať cesty do stavu zodpovedajúceho európskemu štandardu, potrebovali by sme minimálne 120 miliónov eur".
V roku 2013 bola spustená prvá etapa integrovanej dopravy, v rámci ktorej môžu obyvatelia Záhoria docestovať do Bratislavy na jeden lístok a rovnaký lístok využívať na MHD v hlavnom meste. Lístky BID využilo už 50.000 cestujúcich.
V rámci druhej etapy bude tento systém rozšírený na celé územie Bratislavského kraja, vrátane okresov Senec a Pezinok.
Do rekonštrukcie ciest a mostov (mimo bežnej údržby) investoval Bratislavský kraj za štyri roky 18,43 milióna eur, teda päťkrát viac ako v rokoch 2005 až 2009.
Informácie poskytla TASR hovorkyňa BSK Iveta Tyšlerová.