Druhú cenu získal projekt architektov Petra Eisenreicha, Jozefa Koštiala a Mariána Pokrivčáka. Tretím miestom ocenili dielo Michala Bogára, Ľubomíra Králika a Ľudovíta Urbana. Deväť návrhov, ktoré porota v súťaži ocenila, nájdete na www.archinet.sk
Projekt architektov Ivana Matušíka a Sebastiana Nagya získal v súťaži na výstavbu podhradia prvú cenu. Nimi navrhovaná zástavba obkolesuje Rybársky cech a Vodnú vežu. Bloky sú uzatvorené a podľa niektorých architektov sa charakterom blížia k sídlisku.
Verejnosť netrpezlivo očakáva výstavu súťažných architektonických návrhov na podhradie. Výsledky súťaže zverejnila porota už v septembri s prísľubom, že čoskoro návrhy uvidia aj Bratislavčania. Ako sme sa dozvedeli od poradcu poroty Petra Beňušku, na výstavu treba ešte počkať do decembra. Návrhy, aj keď nie všetkých dvadsať, vystavia v galérii KFA na Karpatskej ulici.
Jednoznačný víťaz súťaže však nie je. Prvú cenu, ktorú porota hodnotila ako zníženú, získal kolektív okolo architekta Ivana Matušíka. Reakcie na výber poroty z radov odbornej verejnosti však potešujúce neboli. „Niektorí kolegovia architekti boli tým dosť zarazení, víťaz úspešne ignoruje celú doterajšiu históriu lokality. Mňa prekvapilo množstvo vyasfaltovaných plôch a značná schématickosť vysloveného názoru. Vnímam to skôr ako stavbu, než ako vytváranie mestského, urbánneho prostredia,“ povedal Henrich Pifko zo združenia Artur.
Podľa Petra Beňušku súťaž dopadla dobre. „Mala pripraviť podklady pre spracovanie konečných zásad budúcej zástavby, a to splnila,“ dodal, „výsledky sú v odporúčaniach poroty.“
Na konečnú podobu pohradia aspoň na výkresoch si ešte Bratislavčania počkajú, pretože odporúčania poroty budú zlaďované s existujúcou urbanistickou štúdiou, ktorú dávnejšie dalo vypracovať mesto. Štúdiu po verejnom pripomienkovaní schvália poslanci mesta, a až potom investori nechajú vypracovať konkrétne projekty.
Ktorý zo súťažných návrhov sa bude do štúdie zapracovávať sa ešte nevie, k slovu sa totiž dostali pamiatkari. Nový pamiatkový zákon im dal totiž väčšie právomoci.
Kolektívy, ktoré súťažili, podľa nového zákona mali akceptovať pamiatkarske zásady. Tie navrhovali návrat k historickej podobe podhradia, čiže opak toho, čo potvrdila súťaž. Čoskoro začne mesto a dvaja investori podhradia rokovať s pamiatkarmi. „Ak sa nedohodneme, vzniknú dva návrhy, jeden z nich bude pamiatkarsky. O tom, ktorý sa bude realizovať rozhodnú poslanci,“ povedala Marta Šímová, vedúca územných programov na magistráte. Ako však dodala, pamiatkari si dnes jasne uvedomujú ako dopadol projekt na Zámockej ulici, ktorý sa tiež snažil o návrat k histórii – a nevyšiel. Verí, že k dohode príde.