Zima nie je mrazivá, na ulici je aj tak ťažko.
BRATISLAVA. V podlhovastej miestnosti na dverách s nápisom Šatník stojí regál so svetrami úhľadne uloženými vedľa seba. Pod ním sú škatule s pánskymi topánkami, oproti tyč s nahusto zavesenými vetrovkami a džínsami.
Tu si môžu klienti občianskeho združenia Vagus za symbolické ceny vybrať, čo potrebujú. Zariadenie Domec na Mýtnej ulici nie je jediné, kam môžu Bratislavčania v zime priniesť oblečenie pre ľudí bez domova a v núdzi.
Neberú všetko
Ošatenie dostanú bezdomovci aj v troch zariadeniach neziskovky De Paul Slovensko – v nocľahárni na Ivanskej ceste, v útulku na Krčméryho ulici pri Horskom parku a v ošetrovni na Vysokej škole svätej Alžbety.
De Paul na webe píše, že potrebujú najmä trvanlivé potraviny, hygienické, sanitárne a zdravotnícke potreby, ale aj oblečenie.
„Momentálne potrebujeme ponožky, spodnú bielizeň, uteráky a deky,“ vraví projektový manažér Marián Gliganič. Peter Adam zo združenia Vagus vymenúva ako nedostatkové rovnaké položky a dopĺňa najmä pánske topánky a deky.
Gliganič hovorí, že užitočné je najmä voľnočasové oblečenie a také, ktoré ochráni pred nečasom. Papuče či tepláky zasa potrebujú v Útulku svätej Lujzy. Neprijímajú odevy z nevzdušných či nefunkčných materiálov, obleky alebo topánky na vysokých podpätkoch.
Oblečenie ľuďom poskytuje aj nocľaháreň Mea Culpa, ktorá patrí pod mesto. „Hneď vedľa nocľahárne je aj stredisko osobnej hygieny, kde majú klienti k dispozícii čisté oblečenie po vykonaní osobnej hygieny,“ vraví hovorca magistrátu Stanislav Ščepán.
Mea Culpa takisto prijíma dary od občanov, a to nielen odevy, ale aj trvanlivé potraviny či bielu techniku. Ak aj majú oblečenia či darov veľa, pošlú ľudí do inej organizácie, kde ich potrebujú.
Obchod s nízkymi cenami
Slovenská katolícka charita vyše troch rokov prevádzkuje projekt Sklad solidarity pomáhajúci najmä ľuďom s veľmi nízkym príjmom, ktorí tu môžu nakupovať za symbolické ceny.
Do Skladu solidarity môžu darcovia prinášať nielen oblečenie, ale napríklad aj kočíky či hračky, nábytok, funkčnú techniku, potreby do domácnosti, knihy alebo školské potreby.
„Veci do skladu prinesie mesačne priemerne 60 individuálnych darcov,“ povedal PR manažér Slovenskej katolíckej charity Lukáš Melicher a dodal, že každý mesiac využije služby skladu asi 400 ľudí.
Mimovládky hovoria, že v decembri dostávajú zvyčajne najviac darov v roku.
Pozor na kontajnery
V Bratislave aj po celom Slovensku je aj množstvo kontajnerov na oblečenie organizácie Humana people to people.
Táto spoločnosť vystupuje tak, že šaty posiela na rozvojové projekty do Afriky. Veľkú časť takto vyzbieraného oblečenia však predáva v second handoch. Spoločnosť už vo viacerých krajinách preverovala polícia.
Darované veci sú v skladoch prehľadne vytriedené.