Z bývalého pivovaru v Starom Meste chcú pamiatkari zachovať štyri objekty. Nový vlastník sa odvolal.
BRATISLAVA. Nielen kvasiareň s typickou kupolou, ale aj charakteristická vodná veža s nápisom Stein spolu so strojovňou, varňa so silom i ležiacke pivnice.
Pamiatkari chcú z niekdajšieho bratislavského pivovaru Stein medzi ulicami Legionárska, Blumentálska a Bernolákova v centre mesta zachrániť viac, než malo zostať po plánovanej prestavbe areálu na administratívno-obytný komplex.
Nový vlastník, firma DreamField Property, ktorá chátrajúci pivovar vydražila v júli minulého roku, počítala vo svojich vizualizáciách totiž len s jednou historickou budovou pivovaru.
Zachovať chceli kvasiareň s kupolou z roku 1944, kde plánovali prevádzku a pivovarnícku galériu. Proti rozhodnutiu pamiatkarov sa odvolali.
Fíni v Steine
„Pamiatkový úrad vyhlásil 25. novembra pivovar Stein za národnú kultúrnu pamiatku v rozsahu štyroch objektov,“ hovorí Peter Škulavík z Pamiatkového úradu.
Dodáva, že odvolanie od firmy DreamField Property, ktorá je účastníkom konania, im prišlo 10. decembra. Na odvolanie mali pätnásť dní.
O pamiatkach v pivovare rozhodne teraz ministerstvo kultúry, ktoré je odvolávacím orgánom.
DreamField Property vydražili areál s rozlohou 1,6 hektára v lete za 8,5 milióna eur, premeniť ho chcú podľa návrhov Ateliéru Ivana Kubíka. Vzniknúť by tu malo viac než tristo bytov a podzemná garáž pre asi osemsto áut.
Do megaprojektu vstúpil fínsky developer YIT Reding. V Bratislave už rozbehol niekoľko rezidenčných projektov a dokončil kancelársku budovu Reding tower 2 v Rači.
O pivovare verejne
Veľkej prestavby, ktorá zaťaží tunajšiu dopravu, sa obávajú obyvatelia staromestskej lokality. Pripomienky spolu s výhradami bratislavského Starého Mesta, ktoré bude k projektu vydávať povolenia, zaslali ministerstvu životného prostredia. Projekt New Stein je totiž stále vo fáze posudzovania vplyvov na životné prostredie.
„Mestská časť Staré Mesto nedostala od ministerstva doposiaľ žiadne stanovisko,“ vraví Alexandra Obuchová, staromestská hovorkyňa.
„Keďže ešte nebol ukončený proces posudzovania vplyvov na životné prostredie, neboli doručené žiadne dokumenty na stavebné oddelenie.“
Začiatok premeny pivovaru je tak ešte ďaleko. Obuchová vraví, že mestská časť však komunikuje s aktivistami aj investorom, aby zapracoval pripomienky obyvateľov do projektov dokumentácie.
Na 14. januára plánujú o projekte verejnú debatu, začať sa má o šiestej večer na základnej škole Vazovova.
Staré Mesto chce zachovať stromoradie na Blumentálskej ulici, zmeniť navrhované vjazdy áut a preveriť hladinu hluku na uliciach Wilsonova, Bernolákova, Vazovova a Kmeťovo námestí.
Ako to vyzerá v pivovare
Pozrite si fotogalériu >>