BRATISLAVA. Blížia sa Vianoce 1917, zúri prvá svetová vojna.
Vojaci v zákopoch okolo talianskej rieky Piava ani ich rodiny netušia, či bude tohoročný Štedrý večer na fronte pre nich posledný pre mier, alebo preto, že ich zasiahne guľka.
Neznámy plukovník 22. poľného pluku vchádza do dôstojníckej jedálne.
„Páni, dajte drobné, objednáme si pamiatku na naše spoločné Vianoce v zákopoch.“ Štyridsať dôstojníkov dáva mince na kopu.
Po storočí
Takmer o sto rokov neskôr opäť pred Vianocami drží Bratislavčan Ľudovít Hostýn v ruke striebornú tabatierku po svojom otcovi a číta: „Weihnachten an der Piave, 1917.“
Tabatierku vyrobila viedenská firma, sú na nej podpisy dôstojníkov, ktorí počas Vianoc 1917 nemohli ísť domov.
Vnútri je aj podpis plukovníka Ľudovíta Hostýna. „Od detstva som sa s tou tabatierkou hrával,“ hovorí Hostýn mladší, bývalý lekár.
„Otec o vojne rozprával veľa, ale ja ako dieťa – jedným uchom dnu, druhým von, teraz mi je to ľúto.“
Spomienky na vojnové Vianoce
„Boli sme stovky kilometrov od svojich milých,“ spomína na Vianoce v zákopoch prvej vojny spisovateľ František Langer v nahrávke pre Český rozhlas.
„Pospomínali sme, pripomenuli si zvyky, zaspievali. Vianoce v légiách sa menili každým krajom, do ktorého sme sa pri vojnovom putovaní dostali.“
Vianočné prímerie sa podarilo vo väčšom rozsahu v tejto vojne dosiahnuť len v roku 1914 na niektorých úsekoch západného frontu.
Svet si sto rokov od vypuknutia prvej svetovej vojny pripomenie v júli 2014.
K tejto príležitosti už teraz vzniká veľký digitálny archív a múzeum artefaktov z prvej svetovej vojny Europeana 1914 – 1918. Do zbierky, ktorá je na internete, mohli prispieť aj Slováci.
Fotky z rodinnej zbierky Hostýnovcov pripomínajú prvú svetovú vojnu.
FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK