
Týmto vysokým múrom ohradila spoločnosť J&T vo februári nelegálne aj pozemok patriaci mestu. Pôvodne mala v úmysle vybudovať veľkú bránu práve v miestach, kde leží. Od zámeru neskôr upustila. Dnes sa už laicky jeho poloha nedá zistiť ani pri pohľade za múr. Je možné, že práve na ňom sú rozostavané garáže. Rezidencia spoločnosti J&T (na snímke vpravo vzadu). FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
Na Júlovej ulici na Kramároch si súkromný stavebník ohradil múrom pozemok, ktorý patrí mestu. V správe ho má mestská časť Nové Mesto, ktorá s ním v platnom územnom pláne zóny Kramáre – Horný Kramer počíta na výstavbu verejno-prospešnej stavby. Plánovala na ňom dobudovať a osvetliť chodník a uložiť podeň inžinierske siete vrátane kanalizácie, ktorá v časti územia chýba. Najmä kanalizáciu, vzhľadom na spád terénu, nemožno uložiť inde.
Pozemok však nelegálne zabral a chodník prehradil vlastník rozľahlých susediacich pozemkov – spoločnosť J&T, označovaná ako „žralok na finančnom trhu“ a najvýznamnejší bratislavský investor.
Dočasné drôtené oplotenie J&T vo februári nahradila pevným vysokým múrom, z čoho miestni obyvatelia usúdili, že pozemok mieni spoločnosť zabrať natrvalo. Oslovili preto jedného zo svojich poslancov.
Zabratý mestský pozemok spája dve ulice Júnovú a Júlovú a predtým slúžil ako vítaná skratka k donedávna jediným potravinám v okolí. Bol tiež kratšou a bezpečnejšou cestou pre deti, navštevujúce Základnú školu na Cádrovej ulici. Tie teraz chodia pozdĺž frekventovanej cesty, podobne ako počas víkendov aj húfy turistov z Cesty na Kamzík k Slamenej búde na Kolibe.
Po interpelácii poslanca sa o čiernej stavbe a nelegálnom zabratí pozemku už v marci dozvedel aj Okresný úrad Bratislava III. V polovici júna poslanec interpeloval aj riaditeľa magistrátu Hoffmanna. Napriek tomu múr stále stojí.
„Mali sme tam prísť s buldozérom? Zbúranie plota je poškodenie majetku iného vlastníka, porušili by sme tým jeho vlastnícke práva,“ dôvodil riaditeľ magistrátu Ladislav Hoffmann to, že mesto nedodržalo sankciu, ktorou magistrát v júli pohrozil J&T. Vo výzve sa uvádza, že ak spoločnosť J&T plot do piatich dní od jej doručenia neodstráni, magistrát „vykoná požadované opatrenia“ na náklady J&T.
Nestalo sa, magistrát začiatkom augusta poslal spoločnosti J&T ďalšiu, ale už oveľa zmierlivejšiu výzvu. O sankciách ani o termíne požadovanej nápravy v nej už nie je ani zmienka, aj keď J&T medzičasom ani nezareagovala. Aspoň magistrát od nej neeviduje žiaden písomný doklad.
Nelegálnosť svojich krokov prezident spoločnosti J&T Finance Group, a. s., Jozef Tkáč uznal. Čiernu stavbu – murované oplotenie však zbúrať neplánuje a tiež sa nechystá vrátiť protizákonne zabratý mestský pozemok.
Naopak, pozemok chce vraj od mesta za každú cenu kúpiť a na vlastné náklady vybudovať kanalizáciu a chodník pre peších. Chodník chce pritom posunúť „bližšie k obyvateľom lokality,“ povedal. Mal by byť na okraji pozemkov patriacich J&T s celkovou rozlohou asi 10 000 m2, ktoré postupne poskupoval od okolitých súkromných vlastníkov i od magistrátu. Plochu zatiaľ približne v strede rozdeľuje spomínaný chodník s rozlohou 273 m2.
Na pozemkoch stojí „rezidencia J&T“ (ako stavbu sám nazval) a majú k nej pribudnúť ešte dva ďalšie domy na bývanie.
Územný plán schválený v roku 1997 so zadefinovanými inžinierskymi sieťami Tkáč považuje za zámer starý 35 rokov, ktorý sa ktohoviekedy podarí zrealizovať. Zatiaľ čo J&T je schopná vystavať kanalizáciu ihneď a nechať ju využívať súčasným aj možným budúcim obyvateľom územia.
Na pozemku, ktorý J&T chce dodatočne odkúpiť, je však naplánované aj uloženie vodovodného a plynového potrubia, elektriny a telefonických káblov. Ich uloženie prezident J&T Finance Group nepripúšťa.
Pokiaľ sú inžinierske siete zadefinované v územnom pláne ako verejnoprospešná stavba, nie je možné predávať pozemky, kde budú, súkromnému majiteľovi. Siete totiž musia byť správcom kedykoľvek prístupné, nezávisle od vôle vlastníka pozemku.
Spoločnosť J&T pritom už teraz nerešpektovaním vlastníckych práv hlavného mesta a ignorovaním jeho výziev na nápravu postavila svoj záujem nad zákon.
JANA MARTINKOVÁ