BRATISLAVA. Známe diela inak, krajina, kam len oko dovidí či plagát, ktorý zmenil život. Bratislavské verejné galérie chcú budúci rok prilákať divákov nielen výstavami, no aj ich netradičným podaním.
Slovenská národná galéria svoj program prispôsobila rekonštrukcii priestorov, z obmedzenia pri programe sa snaží urobiť výhodu, Galéria mesta Bratislavy sa zas chystá ukázať aj neznáme diela Alfonza Muchu.
Diela z inej perspektívy
Tipy
Výstavy
do 12. januára – Štefan Pala, Zora Palová – Synergia – GMB;
11. január – Maľované dejiny Bratislavy – Stará radnica
od 16. januára – Nestála expozícia SNG;
od 19. júna – Od Tatier k Dunaju - SNG;
od 31. januára – Alfonz Mucha - Cesta ku sláve - GMB;
september 2014 – Alex Mlynarčík – Stopy – GMB;
do 2. februára – Zaujatí krásou – 50. roky v dokumentárnej fotografií – SNG.
Stále môže byť aj nestále. Dokazujú to niekdajšie stále expozície starého umenia, gotika a baroka, Slovenskej národnej galérie, ktoré pre rekonštrukciu galérie zmizli. Dočasne ich má nahradiť výstava s názvom Nestála expozícia SNG, ktorú majú do 16. januára 2014 otvoriť na prvom poschodí Esterházyho paláca, hovorí Dáša Dúbravová, PR manažérka galérie.
Kurátori Katarína Chmelinová a Dušan Buran sem zaradili najdôležitejšie artefakty 14. až 18. storočia, pričom chcú na výstave ukázať netradičný pohľad na chronicky známe diela. Diváci si ich nemajú pozerať sucho a klasicky zoradené do sekcií podľa veku či štýlu, ale sochy a obrazy vraj budú môcť pozorovať vždy podľa inej perspektívy. Prvú časť s názvom psychológia, výraz a bolesť otvoria napríklad hlavy Franza Xavera Messerschmidta.
K ďalším témam nestálej expozície patria typ - indivíduum, priestor - ilúzia a svetlo a poslednými témami sú telo - gesto a život - smrť.
Do hory v galérii
Najväčším „hajlatom“ výstav SNG v budúcom roku má byť podľa Dúbravovej prehliadka diel od Tatier k Dunaju. Nemá ísť o pesničku Elánu, ale ako už názov výstavy napovedá, o krajinu.
Kurátori na ňu vybrali krajinárske diela z nášho územia. Tatry v názve budú reprezentovať hory a Dunaj zas nížiny a rieky. Rôzne krajiny rôznych techník majú na štyri mesiace zabrať až dve poschodia Esterházyho paláca.
Muchu v Prahe nevzali
Pre nedostatok talentu ho nevzali na pražskú výtvarnú akadémiu, jeho dlhá cesta za slávou a uznaním sa preto začala vo Viedni, opisuje životné osudy unekca Alfonsa Muchu Jan Kukal, autor projektu a manažér výstavy, ktorá sa má začať 31. januára v Galérii mesta Bratislava.
Po dvoch rokoch vo Viedni odišiel Mucha do Mikulova, kde sa živil portrétovaním, neskôr študoval na akadémii v Mníchove a v Paríži.
„Odchod do Francúzska bol správnym krokom, pretože Paríž mu neskôr umožnil stať sa svetovo známym umelcom,“ opisuje život umelca Kukal, ktorý preto aj celú prehliadku Muchových diel nazval Cesta ku sláve.
Život mu zmenil plagát
Veľa nechýbalo a Mucha by zapadol v Paríži v obrovskej konkurencii umelcov. „Živil sa ako ilustrátor, čo mu sotva stačilo na holé živobytie. Náhodná príležitosť pracovať pre slávnu herečku Sarah Bernhardt mu však dramaticky zmenila život. Mucha potom začal dostávať zákazky, pracoval štrnásť až šestnásť hodín denne.“
Originál tohto prvého Muchovho divadelného plagátu, ktorý prevrátil jeho tvorbu i život, je súčasťou výstavy v mestskej galérii. Okrem neho tu majú visieť prípravné olejomaľby k plagátom, hovorí Zuzana Novotná, PR manažérka galérie. „Vystavíme však aj niekoľko jedinečných diel napríklad vitráže.“
Kukal, bývalý tenista, tréner a milovník umenia, pripomína, že na umelcovo dielo by sa po druhej svetovej vojne takmer zabudlo. „Jeho životná púť sa uzavrela 14. júla 1939, keď po niekoľkých výsluchoch gestapom zomrel v Prahe. Muchovo geniálne dielo by takmer zapadlo do zabudnutia. Zásluhou jeho syna spisovateľa Jiřího Muchu jeho pamiatku úspešne oživili.“
Po oživenej Ceste za slávou sa má dať v galérii kráčať do 11. mája.
Z plánovanej výstavy od Tatier k Dunaju.
FOTO - SNG
Z pripravovanej neStálej expozície.
FOTO - SNG