BRATISLAVA. Na Múre nenápadných hrdinov v areáli Múzea zločinov a obetí komunizmu v Bratislave pribudlo uplynulý týždeň ďalšie meno. K politickým väzňom Silvestrovi Krčmérymu a Vladimírovi Juklovi pribudla blahoslavená sestra Zdenka Schellingová.
"Sestra Zdenka je viazaná priamo k tomuto miestu. Pretože v budove, ktorá je hneď vedľa tohto Múru nenápadných hrdinov, žila a študovala, keďže tu bola stredná zdravotná škola," uviedol pre TASR predseda Občianskeho združenia (OZ) Nenápadní hrdinovia František Neupauer.
Na tabuli je zároveň vyobrazený jej výrok: Odpustenie je tá najväčšia vec. "Myslím si, že tento výrok nehovorí len o utrpení, o tom období, ktoré bolo plné bezprávia, ale sa môže dotknúť aj súčasníkov, ktorí tiež majú nejaké krízy, ťažkosti," dodal Neupauer.
Rehoľná sestra Zdenka pomáhala počas komunizmu pri úteku väznených katolíckych kňazov. V roku 1952 ju zatkla Štátna bezpečnosť a vypočúvali ju. Neskôr ju odsúdili na 12 rokov väzenia. Na následky väzenia a mučenia v roku 1955 zomrela. Pápež Ján Pavol II. ju v roku 2003, počas návštevy na Slovensku, vyhlásil za blahoslavenú.
Ako ďalej informoval Neupauer, v budúcom roku plánuje múzeum otvoriť prvú miestnosť s knižnicou, kde budú uložené konkrétne príbehy ľudí, bývalých politických väzňov. "Čo sa týka samotného múru, chceme aj v budúcom roku pridať ďalšiu tvár," dodal predseda OZ.
Múzeum otvorili vlani v predvečer výročia Nežnej revolúcie. Cieľom múzea a jeho zakladateľov je zmapovať životné osudy 70.000 odsúdených a po Novembri 1989 rehabilitovaných politických väzňov i ďalších obetí komunistického režimu.