STUPAVA. Po otvorení drevených dvier s Dávidovou hviezdou odkryje stupavská synagóga nečakaný obraz. Zvonku vidno úhľadnú obnovenú fasádu.
Vnútri sa na stenách a oblých klenbách strieda dobová ornamentálna výzdoba s opadanou omietkou a vykúkajúcimi tehlami.
„Synagógu postavili v roku 1803 a do druhej svetovej vojny slúžila na liturgické účely,“ hovorí Roman Maroš, ktorý sa do projektu záchrany zapojil pred niekoľkými rokmi.
Po vojne sa takmer nikto zo 191 členov miestnej židovskej obce nevrátil, prežila zhruba desatina deportovaných, všetci odišli za hranice.
Skladisko a červené stopySynagógy
Pri Bratislave
Bratislava - na Heydukovej expozícia židovského múzea;
Svätý Jur - zanedbaná ruina;
Modra - mnoho ozdobných prvkov zaniklo, prerobený interiér na súkromný ateliér;
Rohožník - opravená
bez využitia;
Studienka - prestavaná, dnes sídlo obecného úradu;
Malacky - maurský vzhľad, patrí mestu, je tam umelecká škola;
Senec - Ústredný zväz židovských obcí previedol na kraj, plánujú kultúrne využitie;
Šamorín - významná galéria.
„Budova prepadla štátu a priestor bol využívaný ako skladisko,“ hovorí Maroš stojac na opravenej galérii, ktorá ponúka pohľad zhora takmer na celý priestor.
Uprostred stoja štyri masívne stĺpy, čiastočne zreštaurované. Ohraničovali bimu, teda miesto v strede synagógy, kde čítali z posvätných kníh.
V prednej časti budovy je zasklený oltár. Za komunizmu tam tiež brúsili škridly, na kameňoch je stále červená stopa.
K oltáru vedie niekoľko schodov, lemuje ich mnoho sviec. Ich svetlo podľa Maroša dodáva po zotmení synagóge atmosféru.
Obnova pokračujeSynagógu v roku 1988 zapísali do zoznamu kultúrnych pamiatok. Rekonštruovať ju začala v roku 2006 neziskovka Jewrope.
„Organizácia odkúpila budovu od majiteľa, ktorý sa dostal do konkurzu, za symbolickú cenu s podmienkou, že sa bude snažiť o jej záchranu,“ vysvetľuje Tomáš Stern, ktorý sa podieľa na obnove od začiatku. Ako študent dokumentoval židovské pamiatky.
Najskôr bolo nutné vymeniť drevený krov a škridly, odizolovať a vysušiť steny, zaskliť okná a vymeniť dvere.
„Súčasná podoba je výpovedná vzhľadom na dobu, ktorá tu bola. Chceli by sme urobiť kompromis medzi zreštaurovaním a zanechaním mementa,“ hovorí Maroš. Čiastočne obnovili výzdobu na stĺpoch, čoskoro plánujú novú podlahu a osvetlenie.
Prvé kultúrne podujatie sa v synagóge konalo v roku 2008, spojili oslavy 205. výročia vzniku synagógy a pietnu spomienku na tábor v Marianke, kde nacisti sústreďovali židov z okolia, ktorí mali zahraničné pasy.
„V tom čase v budove ešte nebola zavedená elektrina a museli sme naťahať káble a požičiavať si elektrinu od susedov cez potok,“ spomína Maroš.
Koncerty, výstavy či divadelné predstavenia organizujú od mája do októbra. Na zimu je budova prázdna, aj teraz je v nej decembrový chlad a je zazimovaná.
Peniaze na opravu majú z grantov ministerstva kultúry, od darcov a zahraničných organizácií. Maroš hovorí, že pomáha najmä tretí sektor a nadšenie ľudí. „Vtedy je jedno, či majú peniaze, jednoducho sa do toho pustia.“
Osem synagógSynagóga v Stupave získala tento rok cenu ako jedna z troch najlepšie obnovených stavieb tradičnej architektúry v Bratislavskom kraji.
Riaditeľ Slovenského centra židovského kultúrneho dedičstva Maroš Borský hovorí, že v župe je osem synagóg, pričom iba bratislavskú na Heydukovej ulici spravuje židovská komunita.
Synagóga na Heydukovej ulici v Bratislave.
Interiér synagógy na Heydukovej ulici.
FOTO: ARCHÍV SME
Synagóga v Malackách.
Synagóga v Senci.
FOTO: TASR