BRATISLAVA. Bratislavčania v hlasovaní o rozdelení mestských peňazí podporujú najmä projekty z oblasti dopravy a životného prostredia. Medzi nápadmi je i rozširovanie mestských WiFi zón, podpora obecných záhrad či oprava chodníkov.
Obyvatelia môžu o tom, na aké projekty pôjde časť peňazí z budúcoročného mestského rozpočtu, hlasovať ešte do pondelka 9. decembra do 12:00. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ kancelárie primátora Ľubomír Andrassy.
Obyvatelia mesta môžu hlasovať o 28 konkrétnych zadaniach projektov a 91 prioritách, informoval Andrassy. Projekty mesto vyberalo z takmer 130 podnetov, ktoré zozbierali v septembri a októbri od občanov. Na verejné hlasovanie vybrali 28 projektov s predpokladaným krytím 163-tisíc eur. Podľa Andrassyho doteraz v hlasovaní dominujú najmä projekty z oblasti dopravy a životného prostredia a za jednotlivé nápady už hlasovalo viac ako tisíc občanov.
Časť verejných financií môže ísť napríklad na modernizáciu zastávok MHD, budovanie bezbariérových priechodov, lavičiek či odpadkových košov. Bratislavčania môžu podporiť aj projekt rozširovania WiFi zón v meste či obecné záhrady i voľnočasové aktivity pre seniorov. Za projekty môžu obyvatelia hlasovať na internetovej stránke mesta www.bratislava.sk alebo osobne v Kancelárii prvého kontaktu v priestoroch bratislavského magistrátu na Primaciálnom námestí.
Participatívny rozpočet umožňuje Bratislavčanom aktívne sa zapájať do rozhodovania o rozdelení mestských financií. "Ide o modernú formu spoluúčasti občanov na správe vecí verejných, vytvára sa ňou priestor pre diskusie o otázkach, ktoré sa týkajú života v meste. Občan tak nielen pasívne volí raz za štyri roky svojich reprezentantov, ale je aktívne vtiahnutý do procesu rozhodovania o prioritách týkajúcich sa samosprávy," vysvetlil Andrassy.
Projekt bol v Bratislave spustený v roku 2011, keď mesto vyčlenilo 15-tisíc eur. O rok neskôr mohli občania vybrať projekty, na ktoré mesto vyčlenilo 30-tisíc eur a tento rok bratislavskí poslanci schválili 46-tisíc eur. V minulosti vďaka Participatívnemu rozpočtu obnovili bývalé kino Zora, vybudovali komunitnú záhradu v Rači či revitalizovali stromoradie na Račianskej ulici. Medzi zrealizovanými projektmi je aj vybudovanie Komunitného centra generácií či zakúpenie náradia pre Zelenú hliadku.
Ako informoval Andrassy, rôzne formy participatívného rozpočtu fungujú približne v troch tisíckach miest po celom svete. "Takúto formu spoluúčasti občanov na správe vecí verených majú po Bratislave aj v Banskej Bystrici, Ružomberku i v bratislavských mestských častiach Petržalka a Nové Mesto," dodal.