BRATISLAVA. Bratislava súťažila v kategórii Obec, mesto, resp. mestská časť Bratislavy alebo Košíc s piatimi projektmi. Mesto v súťaži bodovalo napríklad bezbariérovým Mestským divadlom P. O. Hviezdoslava či Kinom pre nevidiacich a slabozrakých v bratislavskej Mestskej knižnici.
Šport aj divadlo
Výsledky súťaže Slovensko bez bariér slávnostne vyhlásili v utorok podvečer v bratislavskom Dome kultúry Ružinov. Bratislava v súťaži bodovala okrem iného napríklad aj rekonštrukciou Zimného štadióna Ondreja Nepelu. Na štadióne vybudovali bezbariérové výťahy, bezbariérové sociálne zariadenia či nájazdovú rampu.
Medzi päticou úspešných projektov bolo aj bezbariérové Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava, kde pre zdravotne postihnutých vybudovali vstup s priamym prístupom k šatni a do sály. V divadle pribudli aj bezbariérové sociálne zariadenia i miesta pre ľudí so zníženou pohyblivosťou v hľadisku. Divadlo pri otvorení sezóny zorganizovalo aj " predstavenie bez bariér" a zvýšilo v divadelnej sále kapacitu pre postihnutých divákov na vozíčku.
Do balíka víťazných projektov patrí aj projekt OVCE.sk, ktorý mesto pripravilo v spolupráci s občianskym združením eSlovensko. V projekte sa zamerali na ochranu slabozrakých a nevidiacich detí na internete v Bratislave.
Cestovanie zadarmo
Porota vyzdvihla aj prácu mesta Bratislavy pri zabezpečení bezplatného cestovania pre držiteľov preukazov ŤZP a ŤZP-S v bratislavskej mestskej hromadnej doprave (MHD). Cestovné pre zdravotne postihnutých sa malo spoplatniť spustením prvej etapy systému integrovanej dopravy v Bratislavskom kraji, ktorú na Záhorí spustili 1. júna.
Zdravotne ťažko postihnutí môžu bezplatne cestovať v MHD ešte do konca tohto roka. Mesto však malo ďalej rokovať s Bratislavským samosprávnym krajom i ministerstvom dopravy o jednotnom cestovnom pre vybranú skupinu osôb s ťažkým zdravotným postihnutím v rámci bratislavskej integrovanej dopravy.
Projekt Slovensko bez bariér vznikol v roku 1999 z iniciatívy Asociácie organizácii zdravotne postihnutých občanov SR, občianskeho združenia GEMA´93 a Únie miest Slovenska.
"Jeho cieľom je aktivizovať spoločnosť, ale najmä mestské a obecné samosprávy k zlepšeniu životných podmienok a integrácii zdravotne postihnutých občanov, ako aj ďalších marginalizovaných skupín," vysvetlila Daniela Rodinová z magistrátu halvného mesta. V tomto roku bola ukončená siedma etapa súťaže, v ktorej hodnotili projekty uskutočnené v rokoch 2010 až 2013.