Na kúpu pozemku sa nikto nehlásil, cenu preto znížili. O pozemok nemala záujem ani župa.
BRATISLAVA. Obvodný úrad v Bratislave predal pozemok medzi rodinnými domami v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto za sumu, ktorá sa blíži len k polovici jeho hodnoty. Vyplýva to zo zmluvy uverejnenej v Centrálnom registri zmlúv.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Pozemok s rozlohou 323 metrov štvorcových, vzdialený len pár minút pešo od nákupného centra Polus, bol ohodnotený v roku 2011 na takmer 90.000 eur. Podľa kúpnej zmluvy medzi obvodným úradom a spoločnosťou RETEP SLOVAKIA bola kúpna cena pozemku 47.000 eur.
"Na danej parcele je podľa územného plánu mesta možná málopodlažná zástavba. Ide o stabilizované územie, je možné postaviť tam rodinný dom s dvoma nadzemnými podlažiami a podkrovím, prípadne s ustúpeným podlažím," informoval hovorca Miestneho úradu Bratislava Nové Mesto Marek Tettinger.
Nový majiteľ zarobí
Ak by nový vlastník chcel pozemok predať v tomto čase, mohol by jeden meter štvorcový ponúkať za 250 eur, teda celý pozemok za viac ako 80.000 eur, myslí si riaditeľka spoločnosti BOND Reality Daniela Danihel Rážová. Svoj odhad podmieňuje prístupom na pozemok a jeho vybavenie inžinierskymi sieťami.
Obvodný úrad pri predaji majetku postupoval podľa zákona o správe majetku štátu. Osobitné ponukové konanie sa začalo v júli 2011. Informácia o desaťdňovej lehote na predkladanie ponúk záujemcov o kúpu pozemku bola podľa informácií z ministerstva vnútra uverejnená v denníku Plus jeden deň 16. júla.
V stanovenej lehote žiadna ponuka neprišla. Opakované osobitné konanie prebehlo v decembri toho istého roku. Alena Koišová z ministerstva vnútra informovala, že v rovnakom denníku bola uverejnené informácia o ponúkanom prebytočnom majetku 17. decembra s tým, že lehota na predkladanie ponúk začína v nedeľu 18. decembra a končí po Vianociach 27. decembra.
Deň pred Štedrým dňom, teda 23. decembra, prišla do podateľne obvodného úradu ponuka od RETEP SLOVAKIA so sumou 47.000 eur. Aj ďalšie kolo ponukového konania teda vyhodnotili ako neúspešné, keďže ponuka nedosahovala primeranú cenu. Tá bola podľa znaleckého posudku stanovená na spomínaných necelých 90.000 eur.
Župa ho nechcela
Podľa zákona mal obvodný úrad ponúknuť pozemok vyššiemu územnému celku (VÚC) a obci za cenu zníženú o polovicu. Bratislavský samosprávny kraj podľa informácií z ministerstva odpovedal, že o pozemok nemá záujem a Miestny úrad Bratislava Nové Mesto sa do 30 dní nevyjadril, čo sa rovná odpovedi, že záujem nemá.
Zo zverejnenej kúpnej zmluvy je zrejmé, že obvodný úrad postupoval podľa ustanovenia zákona, ktoré hovorí o tom, že ak osobitné konanie nebolo úspešné a o majetok za zníženú cenu nemá záujem obec ani VÚC, správca ho môže previesť do vlastníctva toho, kto sa na osobitnom ponukovom konaní zúčastnil a ponúkol najvyššiu cenu.
Cena, za ktorú sa takýto majetok predá, nesmie byť nižšia ako polovica jeho hodnoty. "Listom zo dňa 19. apríla 2012 vyzval správca záujemcu RETEP SLOVAKIA, s.r.o., na vyjadrenie, či o kúpu nehnuteľného majetku štátu za ponúknutú kúpnu cenu 47.000 eur má naďalej záujem," informovala Koišová s tým, že firma na druhý deň po doručení listu odpovedala, že záujem stále má.
Minister vnútra Robert Kaliňák už skôr informoval o projekte takzvanej "štátnej realitky", ktorá má určiť štátne nehnuteľnosti vhodné na predaj a určiť ich trhovú hodnotu. "Ministerstvo vnútra v súčasnosti analyzuje, ako jednotliví správcovia postupujú pri správe a predaji majetku, ako aj výnosy z predaja nimi spravovaného majetku," povedala Koišová.
Na otázku, či rezort pred spustením projektu navrhne zmeniť ustanovenia zákona týkajúce sa osobitného ponukového konania, Koišová uviedla, že súbežne s analyzovaním prebiehajú medzirezortné rokovania k príprave novej legislatívy o správe majetku štátu.
Detaily podľa nej zatiaľ nie je možné poskytnúť. "Výnos z odpredaja je príjmom štátu, pričom na druhej strane správcovi majetku po odpredaji odpadnú náklady na udržiavanie majetku, teda dôjde k úspore," poznamenala na záver Koišová.