BRATISLAVA. Bratislava spustila hlasovanie, v ktorom môžu jej obyvatelia rozhodnúť, kam by mohla smerovať časť verejných financií z budúcoročného bratislavského rozpočtu. Hlasovanie je súčasťou participatívneho rozpočtu, ktorý funguje v hlavnom meste už od roku 2011.
Samospráva zbierala v septembri a októbri návrhy od občanov, ktoré následne spracovali odborné útvary magistrátu. Hlasovanie ukončia 9. decembra a konečné poradie návrhov predloží primátor Milan Ftáčnik na decembrové rokovanie mestského zastupiteľstva.
Po ich prerokovaní a schválení budú môcť projekty uskutočniť v roku 2014. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ kancelárie primátora Ľubomír Andrassy.
Odborné útvary magistrátu odhadli podľa Andrássyho finančné náklady a pripravili podklady na hlasovanie. Bratislavčania odporučili takmer 130 projektov, z ktorých vybrali na verejné hlasovanie 28 s približnou sumou 163-tisíc eur.
Hlasujú Bratislavčania
Hlasovať môže každý obyvateľ Bratislavy na oficiálnej internetovej stránke mesta www.bratislava.sk alebo svoj hlas môže odovzdať konkrétnemu projektu aj osobne v priestoroch Kancelárie prvého kontaktu na Primaciálnom námestí.
Medzi tohtoročnými projektmi prevládajú témy dopravy a životného prostredia, ako napríklad oprava chodníkov, budovanie bezbariérových priechodov, inštalácia lavičiek, odpadkových košov, modernizácia zastávok MHD.
Obecné záhrady či viac internetu
Medzi nápadmi, o ktorých môže hlasovať verejnosť, je tiež projekt rozširovania mestských WiFi zón, podpory obecných záhrad či voľnočasových aktivít pre bratislavských seniorov.
Participatívny rozpočet je nástroj, ktorý umožňuje Bratislavčanom aktívne sa zapájať do rozhodovacieho procesu o prerozdeľovaní financií. Ide o formu spoluúčasti občanov na správe veci verejných a vytvára sa ňou priestor pre diskusie o otázkach, ktoré sa týkajú života v meste.
"Občan tak nielen pasívne volí raz za štyri roky svojich reprezentantov, ale je aktívne vtiahnutý do procesu rozhodovania o prioritách týkajúcich sa samosprávy," informoval Andrassy. Projekt spustili v roku 2011, kedy bola naň vyčlenená suma 15-tisíc eur.
V roku 2012 to bolo 30-tisíc a na tento rok schválili poslanci sumu 46-tisíc eur. Medzi zrealizovanými projektmi sú znovuoživenie bývalého kina Zora, komunitná záhrada v Rači, kompostovanie, revitalizácia stromoradia na Račianskej ulici, Komunitné centrum generácií či zakúpenie náradia pre Zelenú hliadku.