BRATISLAVA. Hlavné mesto vyhlásilo súťaž na urbanistické riešenie centrálnej rozvojovej osi v bratislavskej Petržalke. Súťaž má ukázať, ako bude vyzerať územie, ktorým by mal v budúcnosti viesť nosný systém mestskej hromadnej dopravy (NS MHD).
Pozdĺž Chorvátskeho ramena sa mala vybudovať aj štvorprúdová komunikácia, tá však cez územie po nevôli obyvateľov už viesť nebude. V zadaní súťaže je podľa riaditeľa kancelárie primátora Ľubomíra Andrassyho tento prísľub samosprávy premietnutý.
"Existenciu iných obslužných ciest má generovať súťaž, ktorá zadefinuje okrem iného ideové východiská pre funkčné využitie celého centrálneho územia Petržalky," vraví Andrassy.
Vysvetľuje, že odborníci majú zároveň určiť limity potenciálneho zastavania územia, zachovania, resp. možného rozširovania zelených zón, prepojenia dopravných systémov a rozvoja mobility, ktorá má preferovať verejnú dopravu spolu s pešou a cyklistickou.
Z centrálnej časti Petržalky okolo vyše trojkilometrovej električkovej trate sa má podľa plánov stať jedinečný verejný priestor, charakteristický len pre túto mestskú časť, s dostatkom pracovných príležitostí.
"Chceme mať z Petržalky naďalej sídlisko, odkiaľ ľudia budú chodiť za prácou na druhú stranu Dunaja a budú upchávať mosty, alebo tam chceme mať aj nejaké centrum, ktoré dnes v Petržalke chýba?" pýtal sa ešte pred letom na jednej z verejných diskusií primátor Milan Ftáčnik.
Mesto totiž prezentovalo základné podmienky urbanisticko-architektonickej súťaže niekoľkokrát.
"Od Šafárikovho námestia až po južné mesto musí mať tiež priestor veľmi rôznorodý, nie monotónny charakter. Toto architekti musia vycítiť, a tak splnia podmienky súťaže," podotkla hlavná mestská architektka Ingrid Konrad.
Súťažné návrhy musia byť bratislavskej samospráve odovzdané do 31. januára budúceho roku. Oznámenie o pravidlách súťaže návrhov je zverejnené na oficiálnej stránke mesta, tiež vo vestníku verejného obstarávania či na stránke Slovenskej komory architektov.
"Podmienky súťaže presne špecifikujú kritériá, ktoré uplatní odborná hodnotiaca komisia pri posudzovaní jednotlivých projektov," uvádza Andrassy.
Podotýka, že najväčšia váha bodov, maximálne 20 zo 100, je kladená na oblasť funkčného využitia územia, komplexného riešenia verejných priestorov a na udržateľnú koncepciu rozvoja mobility.
Medzi hodnotiacimi členmi deväťčlennej poroty sú okrem zástupcov mesta, napríklad hlavnej architektky či vedúcej oddelenia koordinácie územných systémov Jely Plencnerovej, aj odborní zamestnanci miestnej samosprávy či reprezentanti externého, medzinárodného urbanisticko-architektonického prostredia ako Peter Gero, Patrik Kotas, Alena Kubová-Gauché.