BRATISLAVA. Rozhodnutie bratislavských poslancov nepodporiť vyhlásenie prírodnej rezervácie v povodí rieky Vydrica v bratislavskom lesoparku pobúrilo ochranárov prírody. Lesoochranárske združenie VLK plánuje dokonca napadnúť štvrtkové hlasovanie poslancov na súde, podľa Juraja Lukáča zo zoskupenia VLK mestskí poslanci porušili petičný zákon.
"Chcel by som pripomenúť, že poslanci nehlasovali o vyhlásení rezervácie Vydrica, ale o petícii občanov. Prírodnú rezerváciu Vydrica vyhlasuje príslušný štátny orgán v rezorte životného prostredia na základe predloženého návrhu," uviedol Lukáč.
Bratislavskí poslanci mali totiž vo štvrtok hlasovať o tom, či podporia petíciu za vyhlásenie prírodnej rezervácie na približne 480 hektároch lesoparku s vylúčením ťažby dreva a poľovníctva, alebo schvália bezzásahový les s vylúčením ťažby dreva. Namiesto toho súhlasili s krokmi na vytvorenie bezzásahového prostredia v šírke 100 metrov povodia Vydrice, od hranice mestských lesov po druhý kameňolom.
To však nebolo predmetom petície ochranárov a aktivistov. Petíciu ochranárov za vyhlásenie prírodnej rezervácie na území mestských lesov poslanci vzali na vedomie.
"Včerajšie rozhodnutie považujeme za prejav politického alibizmu, aby sa nedalo povedať, že poslanci neschválili vôbec nič. Návrh, ktorý poslanci schválili, nie je naplnením vôle občanov, ktorú vyjadrili v petícii. Preto pokračujeme ďalej s použitím všetkých dostupných prostriedkov vrátane politických," uviedol podpredseda Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ) Jaromír Šíbl, ktorý je jedným z autorov projektu rezervácie a člen petičného výboru. Zároveň dodáva, že materiál bol riadne prerokovaný v Komisii územného a strategického plánovania, životného prostredia a výstavby, ktorá podporila alternatívu vyhlásenia rezervácie.
"Poslanci, ktorí vystupovali proti rezervácii, neuviedli žiadne vecné ani odborné argumenty na zdôvodnenie svojho odmietavého postoja," povedal Jaroslav Šíbl. Bratislavskí poslanci v diskusii k bodu o prírodnej rezervácii sa zaujímali najmä o to, aký bude výpadok príjmov v prípade zákazu ťažby dreva. Riaditeľ organizácie Mestské lesy Vladimír Kutka ročný výpadok po zastavení ťažby dreva odhadol na približne 65-tisíc eur ročne. Podľa Kutku v prípade vyhlásenia rezervácie sú vyplácané náhrady, tie sa však vyplácajú vždy po skončení platnosti lesného hospodárskeho plánu, teda každých desať rokov.
Prírodnú rezerváciu s 5. stupňom ochrany navrhovali aktivisti vyhlásiť na približne 480 hektároch v bratislavskom lesoparku medzi Panovou lúkou a Malým Slavínom. Ochranári prírody a aktivisti za vyhlásenie rezervácie v povodí Vydrice bojovali aj petíciou, pod ktorú sa podpísalo približne 11-tisíc obyvateľov. S iniciatívou na vyhlásenie prírodnej rezervácie Pramene Vydrice prišlo združenie BROZ spolu s lesoochranárskym zoskupením VLK.
V časti bratislavského lesoparku navrhovali vyhlásiť rezerváciu, prípadne bezzásahový les, v ktorom by bolo zakázané ťažiť drevo, poľovať či jazdiť autom. Rekreačná a oddychová funkcia lesa by však ostala nezmenená a turisti by mali vstup do obľúbených oblastí naďalej neobmedzený.