Najmenej ľudí prišlo v Bratislavskom kraji voliť v druhom kole v roku 2005. Taký prepad by sa teraz nemal opakovať, odhadujú sociológovia. Čakajú však menej voličov ako pred dvomi týždňami.
BRATISLAVA. V Bratislavskom kraji zatiaľ župan nikdy funkciu neobhájil. Tieto voľby môžu byť v tomto prelomové, hovorí Martin Slosiarik, riaditeľ agentúry Focus.
Podobný názor má aj sociologička Oľga Gyárfášová. „Je možné, že tento precedens bude prelomený.“
Prečo sa doteraz v každom volebnom období striedal župan, si vysvetľuje mimoriadne súťaživým prostredím v kraji.
„V iných krajoch obhajujú predsedovia krajov druhý, tretíkrát svoje župné stoličky. Možno je tu volič o čosi kritickejší,“ hovorí zasa Slosiarik.
Striedajú sa
Voľby župana
Účasť
2001
1. kolo: 116 642 voličov
2. kolo: nebolo
2005
1. kolo: 73 786 voličov
2. kolo: 55 821 voličov
2009
1. kolo: 103 641 voličov
2. kolo: 109 350 voličov
2013
1. kolo: 119 422 voličov
Prvé župné voľby v roku 2001 vyhral Ľubomír Roman. Na tie voľby prišlo vyše 116tisíc voličov.
Túto účasť prekonalo až prvé kolo tohtoročných volieb pred dvomi týždňami. Voľby v roku 2001 boli zároveň posledné, keď v Bratislavskom kraji nebolo potrebné druhé kolo.
O štyri roky už Roman post neobhájil. K urnám v roku 2005 prišlo v prvom kole v kraji rekordne málo voličov, iba takmer 73-tisíc.
V druhom kole potom prišlo ešte o 18-tisíc voličov menej a Vladimír Bajan vyhral s vyše 37-tisíc hlasmi. To bol doteraz najnižší zisk župana.
Gyárfášová hovorí, že v roku 2005 bola nízka účasť vo všetkých krajoch.
„Mohlo to súvisieť s tým, že kým historicky prvé voľby do regionálnych samospráv lákali istou novosťou, počas prvého volebného obdobia VÚC ľudí vôbec nepresvedčili o svojej zmysluplnosti.“
Bývalému županovi Romanovi v roku 2005 v druhom kole dokonca voliči ubudli.
Slosiarik hovorí, že Bajan vtedy oslovil voličov tým, že kandidoval ako nezávislý, aj keď s podporou Smeru. „Presvedčil širšie spektrum voličov.“
Voliči sa zmobilizovali
V roku 2009 sa na predsedníckej stoličke neudržal ani Bajan. Nahradil ho Pavol Frešo (SDKÚ), ktorý funkciu tiež obhajuje. K urnám vtedy prišlo už vyše 100-tisíc voličov, v druhom kole dokonca viac než v prvom.
Gyárfášová vraví, že výsledky prvého kola boli pomerne tesné, ale stredopraví voliči boli asi viac motivovaní tým, že na celoštátnej úrovni už tretí rok vládli Smer, SNS a HZDS.
„Bajan síce kandidoval oficiálne ako nezávislý, ale predsa len s jasnou podporou vtedajšej koalície.“
V zajtrajšom druhom kole volieb očakáva rovnako alebo menej voličov ako v prvom. „V tomto prípade bol rozdiel medzi kandidátmi pomerne veľký, čo môže pôsobiť demobilizujúco na voličov oboch kandidátov.“
Vplyv na nízku účasť môžu mať podľa Slosiarika aj nejednoznačné odporúčania neúspešných kandidátov.