Okrem dopravy to spôsobuje aj hustota zástavby.
BRATISLAVA. Najhlučnejšie nočné mesto Európy. Tak označili Bratislavu v dva roky starej štúdii Európskej agentúry životného prostredia.
Nie je to také jednoznačné, výsledky za jednotlivé mestá sa totiž nedajú jednoznačne porovnať. Aj tak je Bratislava v noci hlučná a často otravná.
Z výsledkov štúdie totiž vyplýva, že v Bratislave je viac ako polovica obyvateľov v noci vystavená hluku nad 55 decibelov. Nasledujú Varšava, Dublin a Sofia.
Prečítajte si: Radnica môže susedom zakázať byť hluční
Hlučná ŠancováDecibely
Denný a nočný hluk
zákon povoľuje v noci hluk pri frekventovaných cestách 50 decibelov;
cez deň je horná hranica 60 decibelov;
55 decibelov je hlasitosť zapnutého televízora,
idúci vlak má približne 90 decibelov.
„Toto meranie nebolo robené jednotnou metodikou. Preto je možné, že Bratislava predstihla v údajnom dopravnom hluku aj napríklad Londýn, Paríž, Rím a podobne,“ vysvetľuje hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave Katarína Nosálová.
Rím pritom skončil ako druhý najtichší za Tallinnom.
Aj hygiena však pripúšťa, že Bratislava má nadmieru hlučné ulice. Napríklad na Šancovej môže hluk cez deň dosahovať aj 80 decibelov.
„To však nie iba z dôvodu frekvencie dopravy, ale aj z odrazu hlukových vĺn z okolitých objektov,“ vraví Nosálová.
Takýto problém je podľa nej na viacerých ťažiskových dopravných trasách, ktoré obstavali z oboch strán.
Menej áutMagistrát vraví, že pracuje na znižovaní hluku z dopravy v meste napríklad protihlukovými stenami alebo aj tým, že na Záhradníckej je okolo koľajníc tráva.
„K zníženiu hluku prispieva aj zmena spôsobu dopravy. Dobudovalo sa trolejové vedenie na Patrónke,“ vraví hovorca Stanislav Ščepán.
Pomôcť má aj nová parkovacia politika, má vytlačiť autá zo širšieho centra.