Nedávno sa z amerického štátu Pensylvánia vrátil domov tréner lukostreľby Branislav Polách. V Amerike zbieral skúsenosti na sedemtýždňovom letnom kempe pre deti, v ktorom sa až sto inštruktorov venovalo 500 deťom. V ponuke boli klasické americké športy bejzbal, softbal, americký futbal, basketbal či lakros, ale aj atletika a lukostreľba. „Bol to jeden z kvalitnejších kempov pre deti z bohatších rodín. Má 72-ročnú tradíciu. Niektorí hovorili, že tam chodili už ich rodičia. Sedemtýždňový pobyt stál 7 000 dolárov,“ povedal Polách. Kemp bol v horskom prostredí, porovnateľnom s našimi Karpatami, azda až na 90 percentnú vlhkosť vzduchu, vybavený množstvom športovísk.
Deti boli rozdelené do troch vekových kategórií. Juniori (od 7 do 10 rokov), seniori (od 11 do 13 rokov) a starší seniori (do 15 rokov). V amerických kempoch patrí lukostreľba k tradičným športom. „Mal som na starosti seniorov a medzi nimi bol o tento šport veľký záujem. Niektoré deti mali skúsenosti zo svojich rodín so streľbou zo zbraní, ktorú si vraj vyskúšali na poľovačkách. Mali sme dostatok kvalitných lukov a tak sa rýchlo zlepšovali. Na konci pobytu sme sa zúčastnili súťaže. Spomedzi ôsmich kempov sme zvíťazili,“ hovorí.
Ťažšie ako samotné športovanie bolo získanie rešpektu amerických detí. „Deti boli veľmi citlivé už na zvýšenie hlasu. Musel som si vybudovať zdravú autoritu hneď od začiatku. Boli chvíle, keď som mal chuť to zabaliť. Pozíciu mi sťažovalo aj to, že som bol Európan. Ak by som ich mal porovnať s našimi deťmi v rovnakom veku, tak sú sebavedomejšie, ostrieľanejšie. Mali výbornú kondičku a boli šikovné takmer v každom športe. Basketbal vedeli hrať skutočne všetci. Zdalo sa mi, že kto v Amerike nešportuje, je niečo menej ako ostatní. Je to výsledok tlaku celej spoločnosti, ktorá vytvára dobré podmienky. A aj keď také na Slovensku nemáme, často vidím, že cez víkend sú u nás ihriská prázdne, deti vysedávajú na lavičkách a nudia sa.“
Branislav Polách sa spolu so svojím otcom venuje v 1. slovenskom školskom lukostreleckom klube Petržalka (na ZŠ Dudová) výchove nových talentov.
PROKOP SLOVÁČEK