SME

Kaštieľ v Rusovciach chce vláda zrekonštruovať do polovice roka 2016

Predstavou vlády je tiež doviesť petržalskú hrádzu až do Rusoviec.

Chátrajúci kaštieľ.Chátrajúci kaštieľ. (Zdroj: ARCHÍV SME)

BRATISLAVA. Rekonštrukcia kaštieľa a jeho historických záhrad v Rusovciach by mala byť dokončená v prvej polovici roku 2016. Na dnešnej konferencii Znovuzrodené dedičstvo v Bratislave to uviedli predstavitelia Úradu vlády SR.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Konferencia Znovuzrodené dedičstvo v bratislavskej Redute oficiálne odštartovala implementáciu programu zameraného na zachovanie a revitalizáciu kultúrneho dedičstva, ktorý je financovaný z grantov Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a Nórskeho finančného mechanizmu (NFM).

SkryťVypnúť reklamu

Ako informoval štátny tajomník ministerstva kultúry SR Ivan Sečík, v programovom období 2009 - 2014 je na obnovu kultúrnych pamiatok na Slovensku vyčlenených z EHP a NFM 14 miliónov eur. "Som rád, že časť prostriedkov pôjde aj na obnovu historického parku v Rusovciach, ktoré ministerstvo kultúry osobitne pomenovalo vo svojom programe obnovy kultúrneho dedičstva," uviedol Sečík.

Generálny riaditeľ sekcie bilaterálnych finančných nástrojov Úradu vlády SR Ján Krak informoval, že granty EHP a Nórska budú určené na revitalizáciu čeľadníka a historických záhrad v areáli kaštieľa v Rusovciach. "Z týchto grantov bude investovaných päť miliónov eur, revitalizácia bude dokončená do 30. marca 2016, termín pre rekonštrukciu kaštieľa je koniec prvej polovice roka 2016," uviedol Krak.

SkryťVypnúť reklamu

V čeľadníku bude podľa jeho informácií komunitné centrum i viacúčelová sála určená pre konferencie i výstavy, v parku by zasa mal byť zachovaný historický ráz, no majú tam byť aj ihriská na petang či badminton. "Našou predstavou je tiež doviesť petržalskú hrádzu až do Rusoviec, aby ľudia využívajúci hrádzu na aktívny oddych, mohli zakončiť svoj výlet v parku pri kaštieli," dodal Krak.

Jaroslav Mojžiš, riaditeľ odboru EHP a NFM, Úrad vlády SR, doplnil, že v rámci obnovy kultúrnych pamiatok v programovom období 2009-2014 sa podpora bude týkať oblastí kultúrneho turizmu, multikulturalizmu v umení i obnovy pamiatok židovského kultúrneho dedičstva .

V predchádzajúcom programovom období 2004 - 2009 bolo v rámci EHP a NFM vyčlenených na obnovu kultúrnych pamiatok v SR 10 miliónov eur. Z celkového počtu 100 veľkých a 200 malých projektov sa 15 týkalo projektov obnovy kultúrneho dedičstva z týchto grantov. Budova bratislavskej Reduty, kde sa konferencia Znovuzrodené dedičstvo uskutočnila, sa tiež zrekonštruovala z prostriedkov EHP a NFM. Celkovo boli z grantov do rekonštrukcie preinvestované tri milióny eur.

Pamiatky

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 049
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 921
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 606
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 728
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 372
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 259
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 689
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Úradujúci prezident USA Donald Trump počas Super Bowlu LIX.

Americký prezident ohlásil, že znižuje clá na 10 percent na tri mesiace.


15
Tlačová konferencia premiéra Fica a Tibora Gašpara.

Prvý prieskum v ére transakčnej dane meria Smeru pokles.


a 1 ďalší 7
Minister zdravotníctva Kamil Šaško.

Účasť odborníkov zrušili v poslednej chvíli.


3
Peter Schutz

Celosvetový chaos spôsobili voliči jedinej superveľmoci.


10
SkryťZatvoriť reklamu