Opozícia bude, odkazujú predstavitelia silnej šesťkoalície s väčšinou hlasov.
BRATISLAVA. Najbližšie štyri roky bude opozícia v bratislavskom župnom zastupiteľstve oslabená. Zo 44 poslancov je zatiaľ až 34 v koalícii. Nezávislých je šesť, zvyšné štyri strany sú rozdrobené, majú po jednom poslancovi.
Krajský predseda SMK Gyula Bárdos vraví, že je to iná situácia a treba sa na to pripraviť. „Vždy je dobré, keď je opozícia. To, že je naše víťazstvo obrovské, neznamená, že nechcem spolupracovať aj s ostatnými,“ vraví.
Z trinástich poslancov teraz Smer spadol na jedného. Starosta Šenkvíc Peter Fitz (Smer) zostáva druhé volebné obdobie.
„Aj keď som v minulosti dal nejaké návrhy, bol som určitými poslancami vysmiaty.“ Nepredpokladá, že by mu niečo teraz prešlo.
Smer bez funkcií
Situácia je v župe presne opačná oproti Národnej rade, kde má Smer jasnú väčšinu. Opozícii blokuje jej nominácie do štátnych kontrolných úradov.
V župe sa opozičný Smer už pred voľbami sťažoval, že ho pravica k ničomu nepustí, že mu neprechádzajú návrhy a že nedostal pozície predsedov komisií.
Aj jedna z nezávislých poslankýň Marta Černá hovorí, že koalíciu nemôže opozícia veľmi kontrolovať, no dá sa to práve cez župné komisie. „Záleží, kam sa ľudia nahlásia.“
Pravica sa nechce miest šéfov komisií vzdať ani teraz. Doterajší vicežupan Ivo Nesrovnal z SDKÚ hovorí, že o nich rozhodne zastupiteľstvo.
„Poslanci, aj opoziční, by mali byť do komisií zaradení podľa odbornosti,“ vraví zasa regionálny predseda SaS Vladimír Sloboda.
Koalíciu má podľa Nesrovnala kontrolovať hlavný kontrolór či poslanci cez komisie.
Silnejú nezávislí
Nesrovnal Smeru odkazuje, že mu voliči za doterajšiu prácu vystavili vysvedčenie. Opozícia podľa neho napriek tomu bude. „Niekedy sa ťažšie dohodnete doma ako so susedom. Máme tam viac nezávislých poslancov.“ Podobný názor má aj Sloboda.
Nezávislá poslankyňa Černá sa oslabenia opozície nebojí. „Je nás viac nezávislých a ak sa tí s vlastným rozumom nerozhodnú mlčať, tak by to mohlo stačiť.“ Medzi nezávislými je aj starosta Nového Mesta Rudolf Kusý. Vraví, že vďaka tomu nie je viazaný príkazmi strán.
Možný rozklad
Ondrej Dostál z OKS vraví, že koalícia nie je jedna centrálne riadená strana. „Neobávam sa, že bude monopolné rozhodovanie.“
Šéf KDH Dušan Pekár zasa hovorí, že poslancov mimo koalície nevníma ako opozičných.
Černá predpovedá, že niektorí z pravice sa odtrhnú. „Postarajú sa o opozíciu tej jednoliatej koalície.“ Kto to bude, nepovedala.
KDH, SaS a OKS tvrdia, že aj po voľbách zostanú v širokej koalícii. SMK a SDKÚ sa k spolupráci vyjadria až po druhom kole volieb župana.
KDH preskočilo SDKÚ, posilnili sa nezávislí
V pravicovej koalícii Bratislavského kraja sa mierne preskupili sily.
BRATISLAVA. Pravicová koalícia sa v bratislavskej župe oproti minulým voľbám výrazne posilnila.
Pravica má v 44členom zastupiteľstve o deväť poslancov viac, nemá proti sebe žiadnu zjednotenú opozíciu. Aj napriek silnému výsledku sa mierne oslabila SDKÚ, ktorú preskočilo KDH.
To má teraz v zastupiteľstve najviac hlasov – deväť. „Ponúkli sme skúsených komunálnych politikov,“ vraví krajský predseda KDH Dušan Pekár.
Šéf SDKÚ v Bratislave Ivo Nesrovnal hovorí, že ak je v koalícii sedem strán, ovplyvní to aj počet poslancov.
„Každý demokratický politik musí robiť kompromisy,“ hovorí Nesrovnal. Zo sedemčlennej koalície nezískala žiadneho poslanca len Strana zelených.
Nesrovnal hovorí, že niektorí nezávislí poslanci majú blízko k SDKÚ. „Môže sa stať, že poslancov budeme mať v konečnom dôsledku rovnako alebo aj viac.“
Nezávislých kandidátov je teraz šesť, predtým bol iba jeden.
Žiadneho poslanca nezískala v kraji nová strana Nova, neuspel ani jej kandidát na župana Daniel Krajcer.
Líder strany Daniel Lipšic aj podpredseda Juraj Miškov napriek tomu hovoria o úspechu.
Lipšic na blogu vypočítava, že ich najúspešnejší kandidát Gábor Grendel v Starom Meste získal vyše 25 percent hlasov.
Naozaj mu dala hlas štvrtina tých, ktorí volili. Každý však mohol krúžkovať troch kandidátov. Víťaz Ondrej Dostál podľa takéhoto výpočtu získal 42 percent. Grendel skončil piaty, prvá pätica by spolu mala 155 percent hlasov.
Najviac si pohoršil Smer, z trinástich poslancov zostal jeden. Krajský predseda Smeru Martin Glváč nechce funkciu položiť, viní za to aj počasie a antikampaň.