Festival Jeden svet
21. – 26. november
70 dokumentov z celého sveta
diskusie, koncerty, výstavy
Kino Mladosť, Lumière, KC Dunaj
BRATISLAVA. Trištvrte roka za polárnym kruhom a prežiť len z minima. To si vyskúšali dvaja chlapíci, ktorí si sem prišli užiť surfovanie v totálne ľadovej vode. Ich skúsenosť približuje film s názvom Na sever od slnka.
Z tohtoročnej ponuky Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet ho odporúča herec Juraj Kemka. „Chalani sa rozhodnú, že počas svojho pobytu vyčistia nórske pobrežie od naplavených odpadkov,“ opisuje ekologickú stránku filmu Kemka, dodáva, že odpadkov boli nakoniec tony. „Skvelý film o tom, ako sa dá spojiť príjemné s užitočným a pri tom si ešte aj vychutnať adrenalín. Veľká inšpirácia.“
Inšpiráciami sú aj mnohé ďalšie dokumenty festivalu, ktorý sa začal včera a do utorka 26. novembra ponúkne viac než 70 filmov. Prebieha v Kinách Mladosť a Lumière a v KC Dunaj.
Zmena nepríde sama
Mottom celej akcie je totiž tento rok heslo Meníme svet. „Zvolili sme ho preto, lebo na svete, Slovensko nevynímajúc, je na vzostupe občiansky aktivizmus,“ vysvetľuje heslo za organizátorov Eva Sládková.
Do ponuky 14. ročníka tak zaradili filmy a sprievodné podujatia, ktoré reflektujú aktuálne dianie doma a vo svete. „Premietneme filmy o rôznych formách občianskej statočnosti v totalitných krajinách, kde za to hrozí väzenie a niekedy aj smrť. Takisto v demokratických krajinách už ľudia pochopili, že ak chcú zmenu, musia sami priložiť ruku k dielu a nespoliehať sa len na štát. Pribúda iniciatív, kedy občania revitalizujú tržnice, námestia, synagógy či komunitné záhrady.“
Sila médií aj chudoba
Festival prišiel za divákmi s niekoľkými zmenami, hovorí Sládková. Ide o nové filmové sekcie a netradičné sprievodné podujatia. Novinkou sú filmy zaradené do skupiny Nebojte sa odlišností. „Nová sekcia ponúkne filmy o tom, ako xenofóbia škodí spoločnosti a aká je rozmanitosť obohacujúca,“ vysvetľuje Sládková.
Ďalšími novinkami sú sekcie nazvané Sila médií a Prečo chudoba? „V tej prvej premietneme snímky o aktivistoch, ktorí prostredníctvom nových médií prispievajú k zmenám v spoločnosti, či už ide o čínskych blogerov, hackivistov z hnutia Anonymous, alebo britských vysokoškolákov, ktorí sa bránia zvýšeniu školného. V tej druhej zas filmy z medzinárodnej kampane Why poverty?, ktoré hovoria o príčinách chudoby vo svete a hľadajú odpovede na to, ako pomáhať.“
Zdravie ide cez žalúdok
Tradičnú Ekosekciu rozšíri tento rok téma zdravého životného štýlu. Food konzultantka Janica Lacová z nej odporúča film Vitrián o trinásťročnom Tomovi a jeho mame, ktorí jedia len surovú stravu. „Vo filme môžete sledovať prejav matky a jej argumentáciu, prečo je raw food strava pre Toma to najlepšie, ale tiež vyjadrenia lekárov a výchovných poradcov, ktorí vývoj a zdravotný stav Toma prirovnávajú k podvýživenému dieťaťu v Afrike.“
Prvýkrát uvedie festival aj tri hrané snímky nominované na Cenu LUX 2013, ktorú už päť rokov udeľuje Európsky parlament za filmy o každodennom živote Európanov v kontexte sociálnych a politických problémov.
Film Med približuje Irene, ktorej tajnou prácou je pomáhať nevyliečiteľne chorým ľuďom dôstojne zomrieť. Všetko sa však zmení, keď má jedného dňa podať novému „klientovi" smrteľnú dávku, a pritom zistí, že je zdravý. Okrem tohto filmu o eutanázii, sa dá vidieť Prerušený kruh, film o láske a veľkých rozdieloch a akási bájka o dvoch outsideroch, anglický film Sebecký obor.
Dvadsať rokov od rozpadu
Bez zmeny ostala aj tento rok v programe časť venovaná deťom a jediná súťažná sekcia čiže slovenský dokument.
Tohto roku k nej však pribudol česko-slovenský výber. „Filmami aj sprievodnými podujatiami reagujeme na 20. výročie rozpadu spoločného štátu Čechov s Slovákov,“ vysvetľuje Sládková.
Vidieť sa dajú filmy o spoločnej minulosti, ako aj tie, ktoré rozoberajú, kam sa naše krajiny za tých dvadsať rokov dostali. Česko-slovenské porovnávanie môžete robiť v kinách ešte do 26. novembra.
FOTO - JEDEN SVET