BRATISLAVA. Krajský predseda Smeru v Bratislave a minister obrany Martin Glváč si necháva pre seba, čo mu premiér Robert Fico povedal po debakli strany v bratislavskej župe.
V pondelok iba priznal rozhovor s Ficom. „Samozrejme, že sme sa o výsledkoch rozprávali, ale na ich vyhodnotenie bude ešte dosť času,“ vraví Glváč.
Fico chcel zmeny v bratislavskom Smere už pred štyrmi rokmi, keď Pavol Frešo z SDKÚ prvýkrát porazil kandidáta Smeru Vladimíra Bajana. „Prídu personálne rozhodnutia,“ ohlasoval.
Glváč si však dokázal funkciu udržať. Odísť nechce ani teraz, keď Smer v krajskom zastupiteľstve stratil dvanásť poslancov a získal iba jedno miesto.
Slabý výsledok dosiahla aj kandidátka na županku Monika Flašíková Beňová, presvedčila len 24 percent voličov, kým Frešo vyše 48. Jej výhre v druhom kole už neverí ani Fico, čo naznačil vo volebnú noc.

Rozkývané stoličky
„Treba si priznať, že Smer bol v kraji vygumovaný,“ hovorí župný poslanec Martin Borguľa zo Smeru, ktorý tiež neobhájil svoj post. Zatiaľ nechce špekulovať, či má vedenie bratislavského Smeru odstúpiť.
„Treba sa zamyslieť nad dôvodmi neúspechu. Či má niekto niesť zodpovednosť, by sa malo vyhodnotiť po druhom kole, keď bude po všetkom.“
„Pán Glváč by mal sám odísť po takom výsledku,“ povedal vysokopostavený predstaviteľ strany pod zárukou anonymity.
Fico sa ku Glváčovi v pondelok nevyjadril. Hovorkyňa Smeru Monika Počátková povedala, že je zaneprázdnený pred dnešnou služobnou cestou do Paríža.
V mene strany poslala stanovisko, že „Smer nebude požadovať odstúpenie Glváča z postu krajského predsedu“.
Pri vysvetľovaní neúspechu Glváč ukazuje aj na podriadených. „Kandidátov na poslancov navrhujú okresní predsedovia strany, schvaľuje ich krajská rada.“ Či bude žiadať ich odchod, neodpovedal.
Okresný predseda Smeru v Petržalke Viliam Jasaň nechcel o volebnom výsledku hovoriť s tým, že má plno práce. Otázke, či po prehre Smeru neodíde z funkcie, sa začudoval a telefón položil. „Akože ja? Odpoviem neskôr.“
V bratislavskej Karlovej Vsi vedie Smer tamojšia starostka Iveta Hanulíková, ktorá tiež zo župného zastupiteľstva po sobote vypadla. Pôvodne pritom Smer zvažoval, že ju postaví ako kandidátku za županku. Hanulíková mlčí, či zvažuje odstúpenie.
„Na predsedníctve strany sa budeme pýtať, čo sa stalo v tom-ktorom kraji. Až po vyhodnotení výsledkov sa bude dať rozoberať, či by sa mali diať personálne výmeny,“ vraví podpredseda Smeru Vladimír Maňka.

Ťažký boj o baštu pravice
Smer neprezradil, či nominácia Flašíkovej Beňovej bola chybou. „Mala ťažkú pozíciu, keďže sa proti Smeru postavili všetky ostatné politické strany, a je známe, že Bratislava je baštou pravice,“ napísala hovorkyňa strany.
Jeden tromf však už Smer v pravicovej bašte získal. Pred tromi rokmi sa mu vo voľbách primátora osvedčila podpora nezávislého kandidáta Milana Ftáčnika. Pravica tento post stratila prvýkrát od vzniku Slovenska.
„Regionálne meranie síl potvrdilo, že pri žalostne nízkej účasti voličov je nevyhnutné buď spojiť sily alebo staviť na silnú osobnosť,“ povedal Ftáčnik. Nespresnil už, či Beňovú nepovažuje za silnú osobnosť.
Za Freša sa okrem jeho SDKÚ postavili aj KDH, Most-Híd, SaS, OKS, SMK a SZ.
Kandidatúru Flašíkovej Beňovej presadil Fico. „Dohodu som urobila s pánom predsedom Ficom,“ priznala pred voľbami. Flašíková má v Smere blízko ku Glváčovi, jej manžel Fedor Flašík s ním aj podniká.
Pršalo
Za slabý výsledok môže podľa Borguľu i upršané počasie počas volieb. „Našich voličov odradilo oveľa viac ako pravicových. Tí boli viac mobilizovaní, pravica v nich vyvolala emóciu strachu z ľavice.“
Borguľa vraví, že on za neúspech nemôže. „Dostal som o desať percent viac hlasov ako v minulých voľbách, a to som teraz nemal skoro žiadnu kampaň.“