SME
Utorok, 24. máj, 2022 | Meniny má Ela

Rocker už nevidí ani menšie zlo, vedec volí, lebo sme za to bojovali

Pýtali sme sa osobností Bratislavského kraja, prečo pôjdu v sobotu v župných voľbách voliť.

Voľby do VÚC budú v sobotu 4. novembra 2017 od 7.00 do 22.00Voľby do VÚC budú v sobotu 4. novembra 2017 od 7.00 do 22.00 (Zdroj: SME - JÁN KROŠLÁK)

BRATISLAVA. „Ak bude župan zvolený z malého počtu voličov, nebude to reprezentatívny víťaz, ale víťaz malej skupiny,“ varuje Ľubomír Okruhlica, riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí.

Trinástich osobností Bratislavského kraja sme sa opýtali, prečo je dôležité ísť v sobotu voliť v župných voľbách. Nikto z nich nepovedal, že voliť nepôjde. Hoci viacerí majú problém nájsť dobrého kandidáta.

Ťažký výber

Ani sa to nezdá, ale je toho naozaj veľa, čo rieši župan, odôvodňuje potrebu voliť primátor Bratislavy Milan Ftáčnik.

Najmä mladší ľudia hovoria, že je ťažké si vybrať. „V našej nevyspelej spoločnosti sa do politiky hlási veľa neschopných ľudí s nečestnými úmyslami. A preto mám pocit že na Slovensku stále volíme menšie zlo. Politika je však obraz spoločnosti, takže máme to, čo si zaslúžime,“ hovorí Roman Zelenay z Modranského okrášľovacieho spolku.

Len prázdnota

Hudobník a spisovateľ Štefan „Vandal“ Chrappa zasa hovorí, že sa už nedá voliť ani menšie zlo. „Neosvedčilo sa a v roku 2013 ani nie je. Je tu iba prázdnota – myšlienková, kvalitatívna, ľudská.

„Žiadny z kandidátov ju nenaplní obsahom a zrejme to ani nikto neočakáva. Celkom postačí, ak sa noví župani nebudú pliesť do vecí, ktorým nerozumejú, a nechajú ich na odborníkov. To by bola vítaná zmena,“ hovorí Chrappa.

Prečo pôjdete voliť? Čo môže župan zmeniť?

Jozef Masarik, vedec, jadrový fyzik, spolupracoval s NASA

"Pre mňa je principiálne dôležité chodiť na každé voľby. Bojovali sme za to aby sme ich mali, tak je to dôležité.

Neviem, čo môže župan zmeniť, ale bolo by dobré keby sa o bratislavskom kraji nielen hovorilo, ale mal by sa stať aj krajom vedy a vzdelávania. To by bolo pozitívum. Či to ale chce niektorý z kandidátov takto zmeniť, neštudoval som podrobne ich volebné programy a v médiách sa pretriasajú rôzne taľafatky o tom, z čoho je kto podozrivý, že spreneveril, ale o skutočných hodnotách sa nediskutuje."

Pavel Dvořák, historik, autor kníh o Bratislave

"Myslím, že treba ísť voliť vždy. A župan je jeden špičkový funkcionár a pracovník, ktorý pracuje so stovkami miliónov korún a najmä s dôverou ľudí. Aj jeho pracovný priestor je obrovský, môže zmeniť všetko od jazdy električky. Iste že to podlieha súhlasu poslancov, predsa len jeho možnosti sú veľké."

Milan Ftáčnik, primátor Bratislavy

"Lebo samosprávne kraje ovplyvňujú dôležité oblasti nášho života. Ovplyvňujú stav stredných škôl, poskytovanie sociálnych služieb pre starších občanov aj pre zdravotne postihnutých v tých najťažších stupňoch, zodpovedajú za zdravotnú starostlivosť v kraji, ovplyvňujú prímestskú dopravu a integrovanú dopravu, stav ciest II. a III. triedy, zodpovedajú za celkové využitie územia kraja a jeho rozvoj. Je toho veľa, ani sa to nezdá. Preto nie je jedno, komu dáme svoj hlas."

Štefan "Pišta Vandal" Chrappa, hudobník a spisovateľ

"V jednom anarchistickom časopise som raz našiel myšlienku: "Ak by voľby mohli niečo zmeniť, dávno by ich zrušili." Napriek tomu ešte občas verím, že voliť má zmysel a veria tomu aj ostatní. Menšie zlo sa neosvedčilo, a menšie zlo tu v roku 2013 ani nie je. Je tu iba prázdnota - myšlienková, kvalitatívna, ľudská. Žiaden z kandidátov ju nenaplní obsahom, a zrejme to ani nikto neočakáva. Celkom postačí, ak sa noví župani nebudú pliesť do vecí, ktorým nerozumejú a nechajú ich na odborníkov. To by bola vítaná zmena."

Miroslav Dragun, OZ Nie Ropovodu

"Je dôležité ísť voliť v týchto voľbách. Spoločnosť je síce politikmi znechutená, ale je dôležité, aby sa populisti nedostali k moci. Župan môže ovplyvňovať veci smerom k mestu a vláde. Je dôležité, aby mal pevný a principiálny postoj k takým témam, ako je ropovod cez Bratislavu a vodné dielo v Karlovej Vsi."

Peter Adam, OZ Vagus, streetwork a sociálna práca s ľuďmi bez domova

"V každých voľbách je dôležité ísť voliť, kedže si človek vyberá toho, kto si zasadne na stoličku, z ktorej bude niečo ovplyvňovať a ktorému dá rozhodovacie právomoci.

Bolo by dobré, keby nadchádzajúci župan vedel ovplyvniť úroveň a množstvo služieb poskytovaných ľudom, ktorí sú bezdomovcami alebo sú bezdomovectvom ohrození. Napríklad vytváraním nových služieb - v podobe ubytovacích zariadení pre ľudí s nízkym príjmom. V kraji neexistuje zariadenie, kde sa dá umiestniť celá rodina a sanovať ju ako celok, väčšinou sa roztrhne – matka s deťmi ide do jedného zariadenia, otec do iného."

Roman Delikát, zberateľ archívnych fotografií Bratislavy a turistický sprievodca

"Ľudia týmto voľbám prikladajú nižší význam, ako v skutočnosti majú. Župan môže zmeniť viac, ako si mnohí myslia. Často sú to veci, ktoré ľudia dávajú za úlohu štátu. Ide napríklad o stredné školy."

Zuzana Baligová, združenie Ľudia pre Malacky

"V každých voľbách je dôležité, aby človek vyjadril svoj názor. Ľudia by mali ísť voliť pokiaľ chcú, aby sa v ich regióne zmenili veci, ktoré sa predchádzajúcemu zloženiu nepodarilo.

Župan má právomoci nielen rozhodovať do akých projektov a aké veľké veci sa v jednotlivých regiónoch zmenia, ale je to človek, ktorý dáva posledné požehnanie nad tým do akej miery a koľko sa môže na ktorú vec investovať."

Vladimír Kutka, riaditeľ Mestských lesov v Bratislave

"Je dôležité voliť v každých voľbách, nielen v týchto, lebo raz za štyri roky majú ľudia možnosť ovplyvniť to, čo sa okolo nich deje.

Župan riadi župu, ale má aj zastupiteľstvo. Môže ovplyvniť kvalitu ciest, školstva, tých sfér, ktoré ovplyvňuje v rámci župy je veľa."

Ľubomír Okruhlica, riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí

"Ísť voliť je dôležité preto, aby veci, pre ktoré sa potom bude župan rozhodovať, mali dostatočnú legitimitu. Ak bude zvolený z malého počtu voličov, nebude to reprezentatívny víťaz, ale víťaz malej skupiny.

Zdroje a investície by mal prioritne smerovať na poriadok v kraji a na celú infraštruktúru – od odpadkov, ciest, po životné prostredie. Aby sa upravovali verejné priestory, nielen niektoré, a aby toto prostredie bolo upravené a porovnateľné s inými peknými mestečkami, najmä z krajín V4, nakoľko sme mali podobnú východiskovú pozíciu."

Pavel Nechala, právnik z Transparency International

"Na túto úroveň územnej samosprávy je presunutá približne miliarda eur verejných prostriedkov. Zabezpečujú cesty, stredné školy a ďalšie oblasti. Výkon týchto samosprávnych funkcií priamo ovplyvňuje občanov na území, kde žijú. Kvalita poskytovaných služieb je závislá od spôsobu, akým je riadená župa. Je to aj spôsob vykonávania zodpovedania sa svojej funkcie, či nedochádza k šafáreniu s verejnými prostriedkami. Toto všetko by mali zvážiť voliči.

Najviac sa od županov očakáva smerom k regionálnej doprave (cesty II a III triedy) a k strednému školstvu. To sú najvýraznejšie zmeny, ktoré sú v očakávaniach voličov, ostatné právomoci si verejnosť veľmi nevšíma."

Zuzana Munková, riaditeľka Spojenej školy Novohradská vyhlásenej za najlepšiu v kraji

"V každých voľbách by občanom nemalo byť jedno, kto ich zastupuje.

Keďže som zo školského prostredia, dúfam, že môže bratislavský župan pomôcť školstvu. Bratislavské školstvo je v porovnaní s inými regiónmi znevýhodnené v tom, že nemôžeme čerpať eurofondy na zveľaďovanie školských budov a vybavenia."

Roman Zelenay, Modranský okrášľovací spolok

"Je dôležité zúčastniť sa každých volieb, kde volení zástupcovia rozhodujú za nás, teda aj župných volieb. Pripúšťam však, že v našej nevyspelej spoločnosti sa do politiky hlási veľa neschopných ľudí s nečestnými úmyslami. A preto mám pocit že na Slovensku stále volíme menšie zlo. Politika je však obraz spoločnosti, takže máme to čo si zaslúžime.

Mal by tento administratívny celok najprv pomenovať, vyšpecifikovať smerom k ľuďom, dať župe vlastnú identitu, aby ľudia chápali čo to tá župa je, čo spravuje a čo rozvíja. To by na začiatok stačilo. A potom sa o ňu efektívne starať, tak ako to robí podnikateľ so svojou firmou."

Juraj Koník, Lenka Juríčeková, Matej Dugovič, Michal Durdovanský

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 2. Chceš prácu v IT?
 3. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie
 4. VELUX zmapoval kvalitu interiérov slovenských domácností
 5. LAMINA PREŠOV pokrýva strechy a fasády už 33 rokov
 6. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 7. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 8. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 1. 6 praktických tipov - ako na sušenie potravín v sušičke
 2. Cukrovka skracuje dĺžku života
 3. Hluk v školských triedach sa dá riešiť izoláciou
 4. Chceš prácu v IT?
 5. VELUX zmapoval kvalitu interiérov slovenských domácností
 6. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie
 7. ZŠ v Moldave nad Bodvou bola súčasťou projektu ENGIE Eco školy
 8. Zelenší dvor pre ZŠ Hviezdoslava vďaka projektu ENGIE Eco školy
 1. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 5 198
 2. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 2 372
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 2 228
 4. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 1 940
 5. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im 1 700
 6. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 1 464
 7. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 150
 8. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja 1 017
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Daniel Bíro: V Bratislave malo byť metro. Aké sú história a súčasnosť tohto projektu?
 2. Anton Sládek: Bratislava - Hviezdoslavovo námestie
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Ľudmila Križanovská: Žobráci v centre Bratislavy. Ľudia v núdzi alebo príživníci?
 5. Anton Sládek: Bratislava - Heydukova ulica
 6. Anton Sládek: Dunaj XIII. Most Apollo a okolo
 7. Anton Sládek: Bratislava - Vysoká ulica včera a dnes
 8. Matej Vagač: Ukradnutý verejný priestor. V Horskom parku sú porušené vlastnícke práva.
 1. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 7 892
 2. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 6 862
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 4 614
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 4 599
 5. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 3 872
 6. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 3 559
 7. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 3 223
 8. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 2 142
 1. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 2. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 4. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 6. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 7. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 8. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
SkryťZatvoriť reklamu