BRATISLAVA. Milovníci vína si budú môcť svätomartinské oslavy, v minulosti známe aj ako Sviatok mladého vína, vychutnať od piatku 8. novembra do pondelka 11. novembra.
Súčasťou Svätomartinských dní bude už tradične požehnanie mladého vína v Kaplnke sv. Ladislava v Primaciálnom paláci, ktoré sa začne v piatok o 17:00.
Slávnosti mladého vína
Milovníci vína budú môcť počas vinárskych slávností ochutnať vína v Starej tržnici, kde sa v piatok a sobotu bude konať tretí ročník Svätokatarínskej koštovky.
V rovnaké dni bude možné víno ochutnávať aj na Primaciálnom námestí, kde si budú môcť návštevníci pochutnať na vínach od vinárov z Rače, Vinohradov, Vajnôr a Devína. Stánky na námestí budú otvorené od 14:00 do 22:00. Pre verejnosť bude otvorené aj vinohradnícke múzeum v Apponyiho paláci.
Duchovný rozmer sviatku sv. Martina budú od soboty do pondelka dodávať slávnostné bohoslužby v Katedrále sv. Martina.
Súčasťou Svätomartinských dní budú aj lampiónové sprievody, prvý z nich sa bude konať v sobotu v historickom centre mesta a bude spojený aj so zbierkou na pomoc deťom a starým ľuďom v Rumunsku. Ďalší lampiónový sprievod je naplánovaný na pondelok v areáli Bratislavského hradu.
Sila tradícií vinohradníctva
Podujatím chce bratislavská samospráva nielen osláviť výsledky úsilia bratislavských i slovenských vinárov, ale sviatkom chcú tiež posilniť historické vedomie obyvateľov mesta k vlastným tradíciám, vysvetlila Rodinová.
História vinohradníctva a vinárstva v regióne Bratislava siaha takmer 3 000 rokov do minulosti a stáročia toto územie predstavovalo najvýznamnejší vinohradnícky región Slovenska.
Bratislavskí vinári sa v minulosti tešili priazni kráľovnej Márie Terézie, v 16. až 18. storočí mala Bratislava najväčšiu výmeru vinohradov a bola výrazným producentom vína na území Slovenska.
Martin, patrón Bratislavy
Sviatok sv. Martina, jedného z patrónov Bratislavy, sa oddávna v meste spájal s hodovými slávnosťami či jarmokmi.
Ako uviedla Daniela Rodinová z bratislavského magistrátu, v súvislosti s vinohradníctvom a vinármi sa k sviatku viazali i zaujímavé právne a spoločenské úkony.
V tento deň malo mesto vyhradené právo čapovať víno vo svojich pivniciach aj napriek tomu, že bol od 16. storočia zavedený tzv. Bannzeit.
Bol to čas, keď mali ostatní bratislavskí vinohradníci výčap vína zakázaný. Víno sa na sv. Martina čapovalo v podjazde Starej radnice, v pivnici vo františkánskom kláštore a v "apoštolskej pivnici", ktorá sa nachádzala v Zelenom dome. A práve do tejto vinárne chodieval každoročne v tento deň richtár s radnými pánmi a ostatnými predstaviteľmi mesta ochutnávať mladé víno.