BRATISLAVA. Pri cintoríne z prvej svetovej vojny sa bude 1. novembra už ôsmy rok spomínať. Akcia, ktorú organizuje Petržalský okrášľovací spolok, nadväzuje na tradíciu z rokov 1921 až 1938, prerušená bola druhou svetovou vojnou a ďalšími rokmi totality a následného nezáujmu.
V rokoch 1. Československej republiky vždy 1.novembra nastúpili na cintorín vojaci z Kopčianskych kasární, vzdali česť a vystrelili čestnú salvu. Táto tradícia bola prerušená rokmi 2.svetovej vojny, kedy Petržalka pripadla Nemecku a neskôr sa územie cintorína stalo neprístupným pásmom železnej opony.
Po roku 1990 cintorín zažíval najťažšie roky, aj ako výsledok nezáujmu verejnej správy. Hoci sa cintorín podarilo mestu v roku 2009 obnoviť, už v rokoch pred obnovou sa práve 1.novembra na ňom stretávali záujemcovia o bratislavskú a vojenskú históriu a aj táto tradícia pomohla nájsť prostriedky na vtedajšiu obnovu.
Na cintoríne je pochovaných 331 vojakov deviatich národov a národnosti Rakúsko - Uhorska a vojnoví zajatci, ktorí v rokoch 1917 až 1918 zomreli na zranenia či choroby v Bratislave.
Na piatkovej spomienke vystúpi komorný orchester v uniformách rakúskej armády prvej svetovej vojny, zahrá "Modlitbu pred bitkou", čo je oficiálna vojenská skladba, ktorá sa hrávala na poľných omšiach pred nastúpením jednotiek na frontu. Zaznie aj skladba "Mal som kamaráta", smútočná skladba Talianskej armády, pretože sú tam pochovaní aj talianski zajatci.
Autor: baa