BRATISLAVA. Rodičom, ktorí chcú, aby ich deti študovali na osemročnom gymnáziu, radia riaditelia gymnázií v Bratislavskom kraji vydržať.
„Musia vydržať, ako sa to dorieši, my sami dnes nevieme, ako sa to celé uzavrie,“ hovorí riaditeľka Gymnázia Jána Papánka na Vazovovej ulici v Bratislave Gabriela Dorňáková. Rodičia totiž teraz môžu byť pri stanovení päťpercentného limitu žiakov, ktorí by mohli v ďalšom školskom roku na gymnáziá nastúpiť, zmätení, či prihlášku posielať.
Hranica päť percent
Riaditelia gymnázií v pôsobnosti Bratislavského kraja sa dnes stretli, aby sa dohodli, ako pri tomto probléme postupovať ďalej.
Od budúceho školského roka má totiž nadobudnúť účinnosť opatrenie, ktoré hovorí o tom, že na osemročné gymnáziá môže nastúpiť päť percent detí z piatakov základných škôl. Dotknúť by sa teda malo prijímačiek už v tomto školskom roku.
V školskom zákone túto zmenu zakotvili ešte za ministra školstva Jána Mikolaja (SNS), v období ministrovania Eugena Jurzycu (SDKÚ-DS) účinnosť ustanovenia odsunuli.
Boja sa likvidácie
Osemročné gymnáziá v Bratislavskom kraji hovoria o opatrení, ktoré ich zlikviduje. „Nechceme si zatiaľ zánik pripustiť, ale je nereálne utiahnuť triedu s ôsmimi žiakmi,“ hovorí riaditeľka gymnáziá na Vazovovej Dorňáková.
Gymnáziá by chceli účinnosť opatrenia opäť odsunúť, kým sa situácia nevyrieši. Osemročné gymnázium na Vazovovej má v každom z ôsmich ročníkov otvorenú jednu triedu, ktorú navštevuje 28 až 30 detí. Po novom by však mohli prijať len osem detí.
Záujem o štúdium na škole však podľa Dorňákovej býva niekoľkonásobne vyšší ako počet detí, ktoré napokon prijmú. „Hlási sa nám od 120 do 150 žiakov, čiže záujem zo strany rodičov je a naozaj je z čoho vyberať, deti, ktoré sú talentované a nadané,“ hovorí Dorňáková.
Malacky majú o rok prijať len osem detí
Gymnázium Malacky je jediné osemročné gymnázium v okrese. Podľa rozhodnutia okresného školského úradu by mohli v budúcom roku prijať osem detí, rovnako ako ostatné gymnáziá v pôsobnosti Bratislavského kraja.
„Dávam však do pozornosti fakt, že ak by sme zohľadnili regionálne hľadisko, tak na základe štatistík okresného úradu je v okrese Malacky v piatych ročníkoch 600 detí, z čoho päť percent je 30,“ hovorí riaditeľka gymnázia Elena Krajčírová.
Rozhodnutie okresného úradu preto hodnotí ako neodborné. Podľa nej by pri zániku malackého gymnázia museli dochádzať deti napríklad do Bratislavy. „Žiaden zodpovedný rodič piataka nenechá desaťročné dieťa cestovať z okrajových častí okresu do Bratislavy,“ upozorňuje.
Gymnáziá v Bratislavskom kraji sa už odvolali voči rozhodnutiu okresného úradu, ktorý vypočítal, že na gymnázium v kraji pripadá v budúcom školskom roku sedem resp. osem detí. Týka sa to štátnych, ale aj súkromných či cirkevných škôl.
Predseda kraja Pavol Frešo v tejto veci už poslal aj list ministerstvu školstva, na ktorý zatiaľ rezort neodpovedal. Ako hovorí vedúca odboru školstva na Okresnom úrade Bratislava Soňa Hanzlovičová, úrad nie je likvidátorom gymnázií. „Pri určení počtu vychádzal z ustanovení školského zákona," hovorí.
Bratislavský samosprávny kraj je zriaďovateľom 11 gymnázií, v kraji ich je dohromady 32. V minuloročných prijímačkách sa hlásilo na gymnáziá v pôsobnosti kraja viac ako 900 detí, prijali ich 300.
Kraj chce jednotnú skúšku
Pri limite piatich percent by však gymnáziá pod krajom mohli prijať len 88 žiakov, čo by bolo podľa Freša pre školy likvidačné. Kraj je zástancom toho, aby sa namiesto tejto hranice stanovila jednotná skúška pri prijímačkách, ktorá by rozhodla o tom, kto môže na osemročné gymnázium nastúpiť.
Frešo však zatiaľ chce, aby sa účinnosť v zákone opäť posunula, kým sa nenájde riešenie. Mohlo by sa to podľa neho upraviť v novele školského zákona, ktorá zatiaľ prešla prvým čítaním v parlamente.
Kraj sa chce dohodnúť s ministerstvom školstva, aby ono iniciatívne posun účinnosti navrhlo v druhom čítaní. V opačnom prípade Frešo ako poslanec NR SR podá k novele pozmeňovací návrh, aby päťpercentné kvórum neplatilo. Ministerstvo školstva však už avizovalo, že päťpercentný limit zrušiť neplánuje.