BRATISLAVA. Od utorka do nedele. Šesť dní si bude Bratislava pripomínať ne-slobodu. Filmy, debaty, oceňovanie osobnosti, ktorí u nás bojovali proti totalite a nakoniec otvorenie Múzea 17. novembra. O tom bude tohtoročný Festival slobody, ktorý už tretí rok organizuje Ústav pamäti národa.
Prvé tri dni festivalu budú patriť filmom v petržalskom Dome kultúry Zrkadlový háj, potom sa podujatia presunú do centra mesta.
Filmové dni
Festival slobody
výber
12.-14. november – filmové dni – DK Zrkadlový háj;
15. november – 13.00 - spomienka na pochod študentov zo 16. novembra 1989 – pri budove UK Šafárikovo námestie;
15. november – 16.00 – diskusia o Nežnej revolúcii – Poľský inštitút;
17. november – 15.00 – otvorenie Múzea 17. novembra – Námestie SNP 7
Festival spustia krátke dokumenty o ľuďoch, ktorých prenasledovali za svoj názor či náboženskú príslušnosť. Nasledovať má - Súď ma a skúšaj - nový dokument o likvidácii ženských reholí čiže „akcii R” a po ňom diskusia.
Oficiálny začiatok festivalu však bude v utorok večer so Zdenkou, čiže dokumentom o živote rehoľnej sestry Zdenky Schelingovej, ktorá sa stala obeťou režimu. Organizovala útek šiestich neprávom väznených kňazov, šlo však o pascu.
Podobný priebeh s krátkymi dokumentmi na úvod majú mať aj ďalšie filmové dni. V stredu večer si diváci môžu pozrieť legendárny film Karla Kachyňu – Ucho o ničivom strachu a podozrievaní v ére vrcholného stalinizmu, kedy medzi súdruhmi obzvlášť platilo heslo: „Dôveruj, ale preveruj.“
Štvrtok večer zas bude patriť súčasnému filmu. Dokument Zamatoví teroristi rozpráva o osudoch Stana, Františka a Vladimíra, ktorí svoj postoj a nesúhlas komunistickým režimom pretavili do akejsi podoby terorizmu.
Debaty aj spomienky
Ďalšie tri dni má festival pokračovať na rôznych miestach. V piatok večer plánujú napríklad v Poľskom inštitúte na Námestí SNP debatovať o Nežnej revolúcii a primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru) protokolárne prijme politických väzňov.
Sobota bude o spomienkach – najskôr pri pamätníku obetiam komunistického režimu na Ružinovskom cintoríne a neskôr v Národnej rade. Nedeľný program začne omša v Katedrále svätého Martina a o tretej sa má na Námestí SNP otvárať Múzeum 17. novembra.
Má sa tu spomínať a mladší možno aj zistiť, že VPNka nie je len virtuálna privátna sieť (Virtual Private Network). Študentské manifestácie, vznik VPN - Verejnosti proti násiliu či masové demonštrácie – podstatu, priebeh a dôležité udalosti Nežnej revolúcie má pripomínať i vysvetľovať výstava. Pozrieť sa má dať, podobne ako všetky podujatia festivalu, zadarmo.
Bratislava plánuje, že na budúci rok, čiže na 25. výročie Nežnej revolúcie, by mal udalosť pripomínať v meste aj pamätník. Zatiaľ však nemá jasné miesto, kde by mal stáť a ani podobu. Súťaž na jeho stvárnenie stále nevyhlásili.
Pozri si viac o programe festivalu - tu
Námestie SNP v novembri 89.
FOTO - TASR