BRATISLAVA. Ulice hlavného mesta by malo oživiť viac ako sto verejných bicyklov. Pilotnú fázu projektu „bikesharing“ chce mesto spustiť začiatkom budúceho leta.
Verejnú požičovňu tvoria stojany s bicyklami rozmiestnené v určitých vzdialenostiach po meste.
Za finančnú úhradu
„Bicykle budú môcť ľudia využívať za finančnú úhradu. V prvej etape ich plánujeme zaviesť do stredu mesta, kde by sa ľudia mohli na krátke vzdialenosti presúvať práve takto. Bicykel potom vrátia do najbližšieho stojana,“ povedal primátor Bratislavy Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru).
Náklady na vybudovanie systému vedenie magistrátu odhaduje asi na 300-tisíc eur.
Mesto by systém financovalo čiastočne zo svojho rozpočtu, popri tom sa spolieha aj na účasť sponzorov.
Požičovňu by mala prevádzkovať niektorá z mestských organizácií, pravdepodobne Správa telovýchovných a rekreačných zariadení (STaRZ).
Verejná súťaž nelákala
Dodávateľa bicyklov chce magistrát vybrať vo verejnej súťaži. Do prvej, v marci minulého roku, sa však nikto neprihlásil.
Mesto sa preto rozhodlo osloviť prevádzkovateľov tohto systému, aby dodali návrhy. Vyhrala česká spoločnosť Homeport, ktorá dodávala systém napríklad do Prahy či Moskvy.
Magistrát a Homeport sa nakoniec na prevádzkovaní nedohodli. Problémom bolo, že spoločnosť chcela stanice s bicyklami len dodať, no nie prevádzkovať.
Preto sa mesto rozhodlo prevádzku riešiť samo. „Keďže sme nezohnali dostatok sponzorov, budeme musieť značnú časť financovať z vlastných zdrojov. Preto musíme na dodávateľa bicyklov vypísať verejnú súťaž,“ vysvetlil šéf mestskej dopravnej komisie Jozef Uhler.
Súťaž chcú vypísať v novembri, o finálnej podobe projektu budú mestskí poslanci hlasovať vo februári budúceho roka.
V Moskve bicykle kradnú
Systém verejnej požičovne bicyklov je v Európe mimoriadne populárny. K mestám, kde tento systém roky funguje, patria Barcelona či Helsinki. Obe majú vybudovaný komplexný systém cyklociest, čo Bratislave stále chýba.
Otázkou zostáva aj bezpečnosť a ochrana bicyklov pred vandalmi. „Minulý rok sme dodali tisíc bicyklov do Moskvy a za rok nám ich zmizlo 17,“ hovorí majiteľ spoločnosť Homeport Charles Butler. „Bicykle sa požičiavajú na kartu, takže používatelia nie sú anonymní. Vandalizmu sa však nevyhneme.“
Bicykle budú na stojanoch uzamykateľné a špeciálnou úpravou chránené proti rozmontovaniu.
Dlhodobé používanie bicyklov si bude možné aj predplatiť na rok či mesiac. Pri predplatnom sa ľudia zaregistrujú cez internet, mobilný telefón alebo v informačnej kancelárii mesta.
Verejné požičovne v Prahe a New Yorku. FOTO – Homeport, SITA/AP