SME

Bratislavská galéria otvára exkluzívnou výstavou Laluhu vynovené expozície

Výstava Milan Laluha prináša do Galérie mesta Bratislavy na necelé tri týždne celoživotný prierez tvorbou výtvarníka zo súkromných zbierok.

BRATISLAVA. Prierez celoživotným dielom Milana Laluhu sprístupní od stredy 23. októbra Galéria mesta Bratislavy. Výstavou Milan Laluha, Objavil som motív otvára v Pálffyho paláci na Panskej 19 v bratislavskom Starom Meste svoje priestory po rekonštrukcii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prehliadka sústreďuje v siedmich expozičných priestoroch 135 kresieb a malieb Milana Laluhu a dopĺňa ju nová knižná monografia o výtvarníkovi. Exkluzívny výber z Laluhovej tvorby sa dá vidieť v zrekonštruovaných priestoroch expozície umenia 19. storočia a v Galérii aktualít, na dvoch poschodiach Pálffyho paláca Galérie mesta Bratislavy len do 10. novembra.

SkryťVypnúť reklamu

“Na výstave sú prezentované skutočne len a len tie najlepšie diela, ktoré Laluha vytvoril,“ povedal pre agentúru SITA počas dnešnej prezentácie výstavy riaditeľ GMB Ivan Jančár.

Výstava prináša diela výtvarníka v niekoľkých tematických okruhoch. Ukazuje Laluhu ako “maliara, ktorý sa sústredil na určité témy a vytvoril v rámci nich množstvo a množstvo diel, napríklad len svojich autoportrétov urobil asi tisíc,“ konštatoval ďalej pre SITA Jančár.

Zostava obrazov nevznikla tradičným výberom zo zbierok kultúrnych inštitúcií. “Neobrátili sme sa na štátne galérie, kde sa, samozrejme, nachádzajú mnohé špičkové diela, ale výstava je koncipovaná zo špičkových súkromných zbierok, lebo sme chceli našim divákom predstaviť diela, ktoré nie sú tak notoricky známe,“ zdôraznil pre SITA riaditeľ GMB.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohé vystavené diela síce nie sú až tak známe, no patria medzi to najlepšie, čo Laluha vytvoril. Jančár upozornil, že výstava je v galérii netradične krátko. Vznikla neplánovane z podnetu vydavateľa monografie o Laluhovi a zároveň bolo snahou, aby sa konala ešte za života v súčasnosti vážne chorého výtvarníka.

GMB pritom podobné výstavy plánuje približne dva roky vopred a spravidla trvajú dva mesiace aj viac. Výstava nadväzuje na niekoľko doterajších projektov galérie zameraných na výtvarnú skupinu Mikuláša Galandu, napríklad výstavu Milana Paštéku.

“Laluha sám o sebe je zázrak, 60 rokov funguje v slovenskom výtvarnom umení úplne inakšie,“ povedal na dnešnej tlačovej besede kurátor výstavy Juraj Mojžiš.

Od kubistického slovníka prichádza ku geometrickým variantom. V jeho tvorbe cítiť aj vplyv slovenského tradičného umenia. Má záujem o človeka, prírodu a krajinu. Výstava je z výberu špičkových zberateľov, špičkových vecí, sú to súkromné zbierky a nechcú oponovať žiadnej výtvarnej inštitúcií, opísal pozadie vystavených diel Juraj Mojžiš.

SkryťVypnúť reklamu

Pri príležitosti výstavy Milana Laluhu vychádza rovnomenná monografická práca Juraja Mojžiša. Mojžiš, ktorý je zároveň kurátorom výstavy, predstavuje Laluhu ako maliara variácií a venuje sa okruhom motívov a tém, ktoré z výtvarníka urobili legendu moderného slovenského maliarstva.

Maliar a grafik Milan Laluha (11. november 1930, Tekovské Lužany) patrí medzi najznámejšie osobnosti výtvarného umenia na Slovensku. Študoval (1950 – 1955) na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a patrí medzi prvých absolventov školy. V roku 1957 bol zakladajúcim členom

Skupiny Mikuláša Galandu, činnosť ktorej bola ukončená v roku 1968. Zúčastnil sa na všetkých skupinových výstavách galandovcov, ku ktorým popri ňom patrili: Andrej Barčík, Anton Čutek, Vladimír Kompánek, Rudolf Krivoš, Milan Paštéka, Andrej Rudavský, Ivan Štubňa a Pavol Tóth.

V roku 1972 bol vylúčený zo Slovenského zväzu výtvarných umelcov, čo mu prinieslo zákaz verejných výstav, reprodukovania a nakupovania jeho diel verejnými galériami. Tento zákaz však nikdy nebol striktne dodržiavaný.

V rokoch 1955 až 1958 žil v Dolnej Mičinej, ktorú po celý život dlhodobo navštevuje a výtvarne zobrazuje. Následne do roku 1963 tvoril a žil v Martine a od roku 1963 v Bratislave.

Výstavy GMB sú pre verejnosť otvorené denne okrem pondelka od 11:00 do 18:00. Viac podrobností o programe galérie možno nájsť na jej webstránke - http://www.gmb.sk.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 462
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 809
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 620
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 785
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 437
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 435
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 729
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu