BRATISLAVA. Nedovoľme predaj Kamenného námestia! Podpíšte výzvu online!
Proti predaju námestia v centre Bratislavy protestujú aktivisti z iniciatívy Námestie pre ľudí a aj architekti zo Slovenskej akadémie vied či z skupiny Docomomo - medzinárodnej organizácie na ochranu pamiatok modernej architektúry. K výzve, ktorú cez víkend zverejnili na webe, sa pridávajú ďalší.
Iniciatíva poslala primátorovi Milanovi Ftáčnikovi (nezávislý s podporu Smeru) a bratislavským poslancom, ktorí mali o predaji pozemkov vo štvrtok rokovať, otvorený list. Žiadajú, aby nedovolili privatizáciu verejného priestoru.
Či budú hlasovať zatiaľ nie je jasné. Primátor navrhne poslaneckým klubom, aby rokovanie o tomto bode odložili na november, povedal Ľubomír Andrassy, vedúci kancelárie primátora. Rozhodnú v stredu.
Odsun
Námestie chce kúpiť britská developerská skupina Lordship Real Estate, ktorej tam už patrí hotel Kyjev a priestor okolo neho. S Tescom, ktoré vlastní obchodné centrum, bývalý Prior, podpísali dohodu a územie chcú prestavať. Nová podoba zatiaľ nie je jasná.
Predaj označuje vedenie mesta za hodný osobitného zreteľa, môže tak ísť bez súťaže.
Po výzve iniciatívy a článku SME rokovanie o predaji chce magistrát posunúť na november. Najskôr, asi 13. novembra, sľubujú verejnú prezentáciu. „Až po oboznámení sa so zámermi investora by poslanci rokovali o prípadnom predaji časti Kamenného námestia,“ vraví Stanislav Ščepán, hovorca mesta. S návrhom na odpredaj pritom prišiel Ftáčnikov človek, riaditeľ magistrátu Rastislav Gajarský.
Pri predaji bez súťaže argumentuje mesto pozemkami, ktoré Lordship na Kamennom už vlastní. „Magistrát uvažuje o predaji časti námestia investorovi, ktorý by tak mohol sceliť priestor na svoj investičný zámer kvalitného verejného priestoru,“ dodal Ščepán.
Prečítaj si viac o zámere predaja
Znalec mlčí
Za 3597 štvorcových metrov by mala firma Lordship zaplatiť podľa znaleckého posudku približne 1,785 milióna eur. Keďže má ísť o prípad hodný osobitého zreteľa, odsúhlasiť to musia tri pätiny všetkých poslancov.
Posudok mestu vypracoval znalec Michal Holík. Na otázky, z čoho pri výpočte ceny vychádzal, či zohľadnil lukratívnosť pozemku a či sa v cene odrazili aj zámery vlastníkov susedných pozemkov, neodpovedal. Odkázal nás na Zákon o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch a paragraf 13, ktorý mu vraj nakazuje mlčať,
Zákon hovorí, že „Znalec, tlmočník alebo prekladateľ je povinný zachovávať mlčanlivosť o všetkých skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel pri výkone alebo v súvislosti s výkonom činnosti, ak nie je tejto povinnosti zbavený zadávateľom alebo ministrom alebo ak osobitný predpis neustanovuje inak.“
Posudok stál mesto 320 eur, sumu má Bratislave preplatiť kupujúci pri predaji pozemkov. Andrassy hovorí, že znalca vyberali štandardne, čiže žrebovaním.
Argument: Neschopnosť mesta
Iniciatíva Námestie pre ľudí upozorňuje aj na neschopnosť mesta postarať sa o tento verejný priestor. „Nesmie sa však stať argumentom na jeho odpredaj.“
Pri odobrení predaja totiž bratislavské Staré Mesto hovorí práve o zlyhaní mesta.
„Hlavné mesto nedokáže zabezpečiť základné funkcie námestia, udržiavanie čistoty,“ vraví Alexandra Obuchová, staromestská hovorkyňa. Súkromníka budú vraj môcť pri starostlivosti o priestor lepšie pokutovať.
„Súčasný stav a podoba námestia nezodpovedajú predstave magistrátu o kvalitnom atraktívnom verejnom priestore v centre hlavného mesta,“ hovorí Ščepán o nutnej zmene námestia.
Novú podobu námestia aj obchodného centra majú riešiť dve architektonicko-urbanistické súťaže. Lordship chce na Kamennom vytvoriť priestor nové služby. Plánuje hotel, nákupné pasáže, administratívne priestory, reštaurácie, kaviarne či priestory vhodné na organizovanie podujatí.
Staré Mesto chce byť pri architektonickej súťaži a tiež dať investorovi podmienku, aby počas dlhej prestavby upravili námestie.
Chcete pre SME písať o Bratislave?
Prihláste sa do konkurzu
FOTO - MARTIN KRAFČÍK
Na streche obchodného domu.
FOTO SME - LUCIA TKÁČIKOVÁ