Firma, ktorú zastupuje J&T Real Estate a má blízko k Ivanovi Kmotríkovi, pýta milión eur. K pozemkom sa dostala za zvláštnych okolností.
BRATISLAVA. Basketbalisti, profesionálni aj amatérski tenisti a malé gymnastky môžu prísť o priestory na šport, tvrdí vedenie bratislavských športových klubov AŠK Inter Bratislava, ktorým patrí napríklad športová hala Pasienky či blízke tenisové kurty.
Spor sa netýka futbalového štadióna Pasienky s atletickým oválom.
Problémom sú pozemky, ktoré patria od roku 2006 súkromnej firme Tesako. Inter sa s ňou odvtedy nevie dohodnúť na nájomnom a tak neplatí nič. Firma si pýta takmer milión eur, poslala už predžalobnú výzvu.
Inter hovorí, že im hrozí exekúcia. Žiada pomoc od mesta a spustil petíciu na záchranu športovísk.
Chcete pre SME písať o Bratislave?
Prihláste sa do konkurzu
Hovoria o zániku
AŠK Inter
Spor o nájomné
- Asociácia športových klubov Inter vlastní na pozemku firmy Tesako športovú halu Pasienky, tenisové kurty a administratívnu budovu;
- gymnastickú halu vlastní mesto;
- Tesako pozemky získalo v roku 2006 výmenou za pozemky pod Tehelným poľom.
„Milión je absolútne mimo finančných možností Interu. Požadovaná suma znamená exekúciu a náš zánik. To, či je požiadavka Tesaka legitímna, rozhodne súd,“ vraví riaditeľ AŠK Inter Ľubomír Želiezka. Tesako žiada sumu za ostatné dva roky a aj rok súčasný.
Inter je ochotný platiť desatinu z toho, čo žiada vlastník pozemkov, teda 31tisíc eur ročne. „Táto suma kopíruje výšku dane z nehnuteľnosti a nepoložila by nás na kolená ako tých tristotisíc ročne.“
S predstaviteľmi firmy Tesako sa stretli viackrát, doteraz však nemajú zmluvu.
Želiezka ani mesto nevedeli v piatok povedať, či do roku 2006 platili nájomné dovtedajšiemu majiteľovi pozemkov, ktorým bolo mesto, a ak áno, koľko to bolo.
Spor s firmou má aj mesto, keďže mu patrí gymnastická hala na pozemkoch. Za prenájom pozemkov pod ňou Tesako pýta 114-tisíc eur.
Interu sľubuje mesto pomôcť tým, že firme ponúkne na výmenu iné pozemky. Ešte ich len hľadajú.
„Tesako chce hľadať s mestom prijateľnú dohodu o zámene aj finančnom vyrovnaní za ostatné dva roky,“ tvrdí šéf kancelárie primátora Ľubomír Andrassy. „Čo si vyrokuje AŠK, to je na nich, my za nich rokovať nemôžeme,“ vraví Andrassy.
Kmotrík a J&T
Firma Tesako najskôr získala pozemky pod futbalovým štadiónom Tehelné pole cez cestu od Pasienkov. Za bývalého šéfa Slovana a exministra hospodárstva Ľudovíta Černáka ich Slovan predal za korunu, na odplatu mala pomôcť s prestavbou štadióna.
Firma potom v roku 2006 vymenila s mestom pozemky na Tehelnom poli za tie na Pasienkoch. Primátorom bol Andrej Ďurkovský (vtedy KDH).
Tesako sa však dostalo opäť aj k Tehelnému poľu, mesto firme odkleplo dlhodobý prenájom. Firma tak ovláda pozemky pod slávnymi športoviskami na oboch stranách cesty.
Na futbalovom štadióne na Pasienkoch dnes hráva Slovan podnikateľa Ivana Kmotríka. Jeho pôvodný štadión na Tehelnom poli mu vláda Smeru pomôže prebudovať na Národný futbalový štadión.
Neodpovedali
Majitelia firmy Tesako nie sú známi. Hlási sa k nej J&T Real Estate, ktorá ju označuje za svojho klienta.
Hovorkyňa J&T Real Estate Katarína Krajňáková do úzavierky neodpovedala na poslané otázky.
Predsedom predstavenstva firmy je Vladislav Beka, ktorý bol v minulosti aj vo vedení Tatranských lanových dráh z tatranského portfólia J&T.
Druhým členom predstavenstva je právnik Juraj Bugala. Jeho advokátska kancelária spravuje spoločnosť Hedin, ktorá minulý rok získala podiel v dcérskej firme Bratislavskej vodárenskej spoločnosti.
Bratislavskí miestni politici túto firmu spájajú s Kmotríkom, ten to poprel. Do augusta tohto roku bol vo vedení Tesako aj šéf Kmotríkovho Grafobalu Pavel Komorník.
AŠK Inter je neziskovka, ktorá získava peniaze od samosprávy, štátu alebo sponzorov. V roku 2012 boli v strate 152-tisíc eur. Šéfuje jej poslanec Smeru Andrej Kolesík.