BRATISLAVA. Na najbližšom zastupiteľstve bratislavskej mestskej časti Petržalka v utorok 22. októbra budú poslanci rokovať aj o Modrom dome na Čapajevovej ulici.
Ako v minulosti informovala petržalská hovorkyňa Michaela Platznerová, pre Petržalku by bolo schodné predať Modrý dom súkromnej spoločnosti, ktorá bude musieť riešiť aj súčasných nájomcov.
Predseda organizácie Mládež ulice Peter Kulifaj teraz žiada, aby do kúpnej zmluvy zapracovali klauzulu, ktorá kupujúceho zaviaže spolupracovať pri riešení otázok súvisiacich so zabezpečením bytových náhrad a vysťahovaní nájomcov a iných osôb nachádzajúcich sa v Modrom dome s terénnymi sociálnymi pracovníkmi občianskeho združenia Mládež ulice.
Chcete pre SME písať o Bratislave?
Prihláste sa do konkurzu
Môžu prísť o bývanie
Prípadným schválením predaja Modrého domu na Čapajevovej ulici je podľa Kulifaja možné, že viaceré rodiny budú postavené pred existenčnú otázku, kam ísť.
"Z predloženého návrhu kúpnej zmluvy nám nie je celkom zrejmé, kto sú oprávnení nájomcovia, ktorým budú zabezpečené bytové náhrady a koľko zo súčasných obyvateľov bude spĺňať toto kritérium," uviedol Kulifaj.
Ten sa už v minulosti vyjadril, že ak Petržalka predá Modrý dom na Čapajevovej ulici súkromníkovi, súčasným obyvateľom hrozí, že prídu o bývanie. Ako informovala Platznerová, v minulosti postavila tento dom mestská časť, aby mala k dispozícii vlastné byty pre svojich obyvateľov.
Neplatili nájomné
"Postupom času je však celý objekt v dezolátnom stave. Žijú tam ľudia, ktorí neplatili nájomné vo svojich predchádzajúcich bytoch. Tie často skončili zdevastované a tí istí ľudia teraz devastujú aj byty v Modrom dome a samozrejme mnohí bývajúci ani tu nájomné neplatia," uviedla Platznerová a dodala, že samospráva má na základe rozhodnutia súdu často povinnosť ubytovať aj takýchto ľudí.
Platznerová tiež uviedla, že petržalská samospráva na komplexnú rekonštrukciu nemá peniaze.
"Ako schodný sa zdá byť model, ktorý Petržalke navrhuje súkromná spoločnosť. Tá kúpi od mestskej časti budovu a preberie na seba všetky záväzky, čiže bude musieť riešiť aj súčasných nájomcov," uviedla Platznerová a dodala, že budovu by spoločnosť zrekonštruovala na vlastné náklady na byty, z ktorých časť dá k dispozícii aj mestskej
Stavajú nové
"V týchto dňoch je v plnom prúde výstavba nájomných bytov v bezprostrednej blízkosti domu na Čapajevovej ulici. Už v úvodnej fáze výstavby sme kontaktovali kanceláriu starostu Petržalky a snažili sa iniciovať diskusiu o budúcnosti obyvateľov súčasného domu," povedal pre agentúru SITA Kulifaj a dodal, že diskusiu sa iniciovať nepodarilo podľa jeho predstáv.
"Ak zastupiteľstvo odsunie problém obyvateľov na potenciálneho súkromného vlastníka, ten sa pravdepodobne nebude intenzívnejšie zaoberať myšlienkou, že súčasným obyvateľom hrozí osud ľudí bez domova, pričom v Modrom dome žijú aj rodiny s deťmi," myslí si Kulifaj, ktorý verí, že kompetentní pri rozhodnutí zohľadnia nielen ekonomické, ale i sociálne dôsledky a vytvorí sa priestor na diskusiu všetkých zapojených strán.
Terénni sociálni pracovníci Mládeže ulice pôsobia v Modrom dome od roku 2004. Ako uviedol Kulifaj, za toto obdobie sa podarilo získať dôveru jej obyvateľov a dosiahnuť viaceré pozitívne zmeny.
"Naším zámerom bolo postupne pôsobiť na komunitu tak, aby bola akceptovanou súčasťou Petržalky a jej obyvatelia boli plnohodnotní Petržalčania. Situácia sa zmenila a v tejto chvíli považujeme za dôležité minimalizovať hroziace riziká, najmä hrozbu bezdomovectva," dodal Kulifaj.