BRATISLAVA. Stromy na pozemku pri Modrom kostolíku v Bratislave v posledných dňoch výrazne orezali. Aktivisti z iniciatívy Bratislava otvorene (BAO) upozornili na likvidačné orezávanie drevín, na faru poslali Inšpekciu životného prostredia. Podľa farára Mariána Kráľa stromy sú napadnuté červotočou a hnilé, svedčí o tom aj dendrologický posudok. Ako uviedol pre agentúru SITA, chorým stromom ešte chceli dať šancu, aby sa pozviechali, preto ich v tomto období tak orezali.
Aktivisti z BAO podľa Mateja Vagača mali podozrenie, že fara porušila zákon o ochrane prírody a krajiny, lebo je zakázané orezávať stromy po 30. septembri v období mimo vegetácie. BAO preto podalo občiansky podnet na Inšpekciu životného prostredia.
Tá sa na dreviny pri Modrom kostolíku prišla pozrieť, podľa farára Kráľa však žiadne pochybenia nezistili. Kým BAO hovorí o zničení krásnych stromov, fara sa snaží aspoň takto choré stromy napadnuté červotočou zachrániť. Inak ich budú musieť vyrúbať, ohroziť totiž môžu chodcov i majetok.
Rímskokatolícky farský úrad sv. Alžbety v Bratislave požiadal Staré Mesto o výrub týchto stromov na pozemku Modrého kostolíka. Podľa hovorkyne Starého Mesta Alexandry Obuchovej rozhodnutie o výrube bolo vydané 7. januára a potvrdil ho aj Obvodný úrad životného prostredia.
Ako ďalej uviedla, podľa odborného posudku majú dreviny zníženú vitalitu, sú staré s rozsiahlymi ranami a dutinami a majú zníženú statickú stabilitu. Ohroziť by tak mohli chodcov i majetok. Podľa farára z Modrého kostolíka Mariána Kráľa stromy zatiaľ nerúbu, snažia sa ich orezávaním zachrániť. Majú povolenia od obvodného aj pamiatkového úradu, platnosť výrubového povolenia je tri roky. V prípade, že Farský úrad sv. Alžbety stromy bude musieť vyrúbať, má povinnosť ich nahradiť ôsmimi novými stromami a 195 štvorcovými metrami kríkov.