November je opäť v znamení fotografie. Festival zaspomína na Tibora Huszára i totalitu 50. rokov.
BRATISLAVA. Od 30. októbra do 30. novembra 30 výstav. S tridsiatkou sa spája tohtoročný Mesiac fotografie. Ako súčasť Európskeho mesiaca fotografie, ktorý prebieha v Paríži, Viedni, Berlíne, Budapešti, Ľubľane a Luxemburgu, ovládne onedlho aj Bratislavu.
Medzinárodný festival nepíše síce u nás ešte tridsať rokov, no už 23. ročník oslavy fotografie predstaví umelcov zo všetkých štyroch kontinentov a z viac než dvadsiatich krajín sveta.
Tento rok bude Bratislava v rámci neho cestovať v čase. Hlavnou témou je totiž návrat do 19. storočia a k historickým technikám čiže ušľachtilým tlačiam, ktoré sú podľa organizátorov festivalu v záplave digitálnej fotky dnes mimoriadne príťažlivé
Návraty
„Na výstave Zrkadlo s pamäťou na Bratislavskom hrade predstavíme najstaršie slovenské portrétne dagerotypie z rokov 1840 až 1850,“ hovorí Dorota Holubová, PR manažérka festivalu.
V rámci témy cestovania v čase môžu ľudia spoznať, čo je ferrotypia - v Galérii Michalský dvor na tvorbe Vladimíra Židlického z Čiech, ktorý zachytával tabuizované témy reči tela či gumotlač v diele Anny Strickland z USA. Túto techniku, ktorú približuje výstava v Galérii Médium, si môžu ľudia sami aj vyskúšať na špeciálnom workshope.
Krása a „reálny socializmus“
K udalostiam slovenskej fotografie má podľa Holubovej patriť výstava Zaujatí krásou. Začína sa v Slovenskej národnej galérii 7. novembra a rieši vzťah dokumentárnej fotky a spoločnosti v totalitných päťdesiatych rokoch 20. storočia.
Našu fotku reprezentuje aj osobitý Anton Podstraský. Jeho najmä bratislavský reálny obraz „reálneho socializmu“ sa bude dať od 6. novembra pozrieť v Stredoeurópskom dome fotografie. Slovenskou osobnosťou festivalu je Tibor Huszár a spomienka na neho. V Dome umenia vystavia od 5. novembra jeho posledný cyklus s názvom Parížske portréty umelcov z celého sveta.
Hviezda z Mexika
Svetovou hviezdou festivalu má byť Graciela Iturbide, mexická fotografka, ktorú predstaví výstava Slávnosť a smrť v Stredoeurópskom dome fotografie. „Patrí k najvýznamnejším osobnostiam svetovej fotografie,“ vraví Holubová. „Je laureátkou Ceny Hasselblad, svetovej ceny pre fotografov, o ktorej sa hovorí ako o fotografickej Nobelovej cene“.
Novinkou na festivale má byť prezentácia súťaže Sony World Photography Awards, ktorá do Domu umenia prinesie aktuálnu tvorbu v rôznych fotografických žánroch. O súčasnej fotke a rovnako v Dome umenia na SNP má byť aj výstava českej tvorby Vnútorný okruh v autorskej koncepcii Vladimíra Birgusa.
Nielen návraty, novinky či hviezdy, ale aj architektúru, ženské telo, dnešok pri Čiernom mori či premenu kultúrnej krajiny. To všetko zachytávajú fotografie festivalu, počas novembra je z čoho vyberať.
Tipy z výstav
Zrkadlo s pamäťou (najstaršie portrétne fotografie na Slovensku) – Bratislavský hrad – od 30. októbra;
Zaujatí krásou (vzťah fotografie a spoločnosti v totalitných 50. rokoch) – SNG – od 7. novembra;
Anna Strickland (USA) gumotlač – Galéria Médium – od 6. novembra;
Graciela Iturbide (Mexiko) Slávnosť a smrť – Stredoeurópsky dom fotografie – od 6. novembra;
Vnútorný okruh v súčasnej českej fotografii – Dom umenia – od 5. novembra;
Tibor Huszár (parížske portréty umelcov) – Dom umenia – od 5. novembra;
Premena kultúrnej krajiny (súčasná fotka z územia bývalej Juhoslávie) – Západná terasa Bratislavského hradu – od 7. novembra;
Gennady Meergus (cesta svetla storočiami svetovej architektúry) – Galéria Z – od 7. novembra.
© Graciela Iturbide: Chalma, México, 1984
© Youngho Kang: The king who grows the chin, 2009
© Autor neznámy: portrét J.M. Hurbana, dagerotypia