
FOTO SME - PAVOL MAJER
Prvýkrát sa dostal do konfliktu kvôli stoličkám už pri štúdiu na vysokej škole. „Študoval som na fakulte architektúry a dostal som zadanie sedací nábytok.
Profesor ma zo skúšky vyhodil, lebo som neuviedol kódy, ktoré určujú vlastné rozmery klasickej stoličky. Vysvetlil som mu, že tie rozmery nepovažujem za dobré. A že len to, že sa takto vyrábajú stoličky už celú večnosť, neznamená, že je to aj najlepšie možné riešenie. Dostal som dvojku. Nikdy som sa nebifľoval. Vždy som o veciach veľa rozmýšľal. Prečo sú také, aké sú, a či také naozaj musia byť.“
O niekoľko rokov neskôr sa vybral Juraj Michálek s priateľkou na hrad Červený kameň. „Zaujali ma hneď stoličky s vysokými vyrezávanými operadlami. Naviac boli otočené opierkami k stolu. Sprievodkyňa mi vysvetlila, že takto sedeli rytieri preto, aby sa mohli pohodlne najesť a nemuseli si pritom vyzliecť ťažké brnenia. Aby si oddýchli, opierali sa dopredu o operadlo.
Táto poloha – opačne otočenej stoličky – je pre ľudské telo veľmi prirodzená. Často si takto spontánne sadajú malé deti a lekári ju nazývajú úľavovou polohou.
„Ja som v sebe nezabil dieťa, hľadajúce úľavovú polohu pre svoj chrbát,“ usmieva sa Juraj Michálek. „Ale nie som ani detinský. Od roku 1980 som asi štyri roky pracoval na stoličke, ktorá nebude deformovať chrbticu dieťaťu ani dospelému človeku.
Stolička za tie roky prešla asi tridsiatimi variantmi. Potom som ju zabalil a odložil do archívu. Rozhodol som sa čakať. Asi pred rokom som videl v televízii ortopéda docenta Vojtašáka. Hovoril o tom, že operuje stále viac detí a mladých ľudí s chorými chrbticami. Povedal aj to, že tieto operácie nie sú dobrým riešením situácie. Riešením chorôb chrbtice by mala byť prevencia. Lebo dnes už vieme, že chrbtici neškodí len nosenie ťažkých predmetov, ale najmä zlé držanie tela, spojené napríklad práve so zlým sedením.“
Stoličky sú už vyrobené tri a testujú sa na ortopedických oddeleniach v bratislavských nemocniciach. „Výrobcu už mám, hľadá sa len primeraný obchodník, ktorý sa stoličky ujme a dokáže ju aj spropagovať.“