BRATISLAVA. Hladina Dunaja by v stredu mala byť v Bratislave o 1,7 metra nižšia, ako v bežné dni. Už v utorok na brehu čneli nad hladinu kamene, ktoré sú zvyčajne ponorené v rieke.
„Toto bude najnižšia hladina, odkedy postavili vodné dielo Gabčíkovo,“ vraví riaditeľ bratislavských vodohospodárov Juraj Soták.
Gabčíkovo dokončili pred dvadsiatimi rokmi, dovtedy bývala hladina podstatne nižšia.
Hladinu vypúšťajú práve v Gabčíkove. „Dôvodom sú mimoriadne opravy asfaltobetónového tesnenia hrádzí prívodného kanála vodného diela,“ vraví hovorkyňa Štátnej plavebnej správy Jana Vadkertyová.
Opraviť by to podľa nej mali stihnúť za dva dni, koncom pracovného týždňa by teda hladina mala opäť stúpať.
Lode stoja v centrePokles hladiny
hladina Dunaja klesne o 1,7 metra oproti normálu;
od postavenia Gabčíkova je to najnižšia hodnota;
hladinu znižujú práve tam, pre opravy tesnenia hrádzí na vodnom diele;
plavba na Dunaji je obmedzená, lode sa kopia v centre mesta.
Klesajúca hladina ovplyvnila aj lodnú premávku, plavebná správa vydala obmedzenia plavby.
Smerom do Budapešti sa lode až do 20. októbra nedostanú, plavbu zastavili od bratislavského prístavu až po Gabčíkovo. Turisti prestupujú na autobusy. Smerom z Bratislavy na Devín a na Viedeň majú kapitáni plavbu zvážiť.
Medzi Starým mostom a Mostom SNP sa tak v utorok kopili hlavne nemecké a rakúske výletné lode, na niektorých miestach boli zakotvené aj tri vedľa seba.
Kapitán výletnej lode s nemeckou vlajkou Albert Jan van Elburg na monitore ukazuje, že pod jeho loďou je ešte 1,9 metra vody.
„Problém môžu mať skôr ťažšie nákladné lode, ja sa viem plaviť v krajnom prípade až do výšky desať centimetrov nad dnom,“ vraví.
Hausbóty skončia na dnePokles hladiny pocítia aj majitelia hausbótov v Jaroveckom ramene.
„Majitelia si musia upevniť hausbóty, ktoré padnú na blatisté dno,“ vraví Vadkertyová s tým, že podľa nej nehrozí, aby domy v bahne uviazli.
Vtákom zdržujúcim sa pri brehoch Dunaja by znížená hladina mala uľahčiť prístup k potrave, tvrdia ochranári.
„Niektoré druhy tiež využívajú počas migrácie na odpočinok rôzne bahnisté toky vôd,“ vraví Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti. V bahne teraz ľahšie nájdu rôzne mäkkýše a ulitníky.
„Predpokládame, že počas zníženia hladiny na Hrušovskej zdrži bude zaznamenaných viacero zaujímavých druhov vtákov,“ vraví.
Klesanie hladiny prospeje napríklad tu zimujúcim vtákom, ako sú kačice divé alebo viaceré druhy chochlačiek. Z migrujúcich upozorňujú ochranári na bahniakovité vtáky.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Pobrežník belavý.
FOTO - Slovenská ornitologická spoločnosť
Hvizďák veľký
FOTO - Slovenská ornitologická spoločnosť
Dunaj počas záplav v júni.
FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
Dunaj v utorok.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA