Bratislavský magistrát a staromestská radnica sa hádajú o námestie. Uniknutá vizualizácia ukazuje, ako by mohlo vyzerať po veľkej rekonštrukcii.
BRATISLAVA. Najväčšie námestie bez najväčšej fontány. Magistrátu unikli vizualizácie podoby bratislavského Námestia slobody pri Úrade vlády s názvom Revitalizácia.
V jeho strede už nie je fontána Družba v tvare lipového kvetu, na ktorej pracovali známi sochári. Na námestí stojí od roku 1980, šesť rokov už nefunguje a zožiera ju hrdza. Opravu odhadujú na milión eur.
Družba by mala padnúť pri hĺbení podzemných garáží pod námestím. Projekt ešte nie je definitívny, mesto ho zvažuje.
Poškodené, bez mriežok
O vybetónované kruhové námestie so stromami po obvode sa stará magistrát. Chce ho aj staromestská radnica, vedenie mesta to však odmieta.
„Mesto zverenie ani nepripravuje,“ vraví Stanislav Ščepán, hovorca mesta. Vysvetľuje to tým, že mestská časť tam mala v minulosti značné problémy.
„Mesto prebralo námestie s poškodenou dlažbou a smetiakmi aj s chýbajúcimi kovovými mriežkami na odtokoch.“ Za prvý polrok platili podľa Ščepána za úpravy a čistenie 13tisíc eur.
Výstavbu garáží mesto teraz prehodnocuje, diskusia o zámere by preto bola predčasná, tvrdí hovorca.
VIZUALIZÁCIA BEZ FONTÁNY
S garážami súhlasili
Námestie slobody
do roku 1939 šlo o perifériu mesta;
počas Slovenského štátu tu organizovali prehliadky Hlinkových gárd a Hlinkovej mládeže;
za socializmu premena na Gottwaldovo námestie s gigantickým monumentom Gottwalda od Tibora Bártfaya, strhli ho pri nežnej revolúcii; bolo známe ako Gottko;
fontána Družba je tam od roku 1980, postavili ju aj podľa návrhu Bártfaya, Juraja Hovorku, či Karola Lacku;
teraz tam chcú pamätník revolúcie, niektorí aj presťahovať súsošie štúrovcov.
Staré Mesto spravovalo námestie do septembra minulého roku.
„Staré Mesto súhlasilo so zverením námestia do správy magistrátu práve z dôvodu zámeru podzemných garáží, ktorý je v súlade s plánom sociálneho a hospodárskeho rozvoja a územným plánom,“ vraví hovorkyňa Starého Mesta Alexandra Obuchová.
„Podmienkou Starého Mesta však bude, aby prípadný investor zrevitalizoval a udržiaval tunajší park,“ vraví Obuchová.
Keďže sa zámer nehýbe, mestská časť chce námestie späť. Nehovorí nič o tom, či priestor zanedbali. Naopak, chce ho práve pre neudržiavaný stav, na ktorý sa vraj sťažujú občania.
Na fontánu nemajú
Ščepán vraví, že o vrátení námestia radnici by sa bavili iba v prípade, že by nešli budovať podzemné garáže.
„Určite nie na základe tvrdenia mestskej časti, že mesto nezabezpečuje poriadok a zeleň v tejto lokalite.“
Opravu fontány magistrát neplánuje, hovorca vraví, že „odborné odhady nákladov na obnovu a sfunkčnenie fontány sú v súčasnej ekonomickej situácii mesta privysoké“.
Pamiatkari sa k úprave námestia a fontány nevyjadrovali, povedala Katarína Hörmannová z Krajského pamiatkového úradu.
Na Námestí slobody by mal na budúci rok, teda na 25. výročie nežnej revolúcie, pribudnúť aj pamätník novembra '89. Súťaž naň ešte len bude, pamätník má byť v hornej časti námestia, ktorej by sa plánovaná prestavba nemala dotknúť.
VIZUALIZÁCIA BEZ FONTÁNY
Zaspomínajte si na akciu, keď fontánu zasypal piesok
Pozrite si fotogalériu >>