BRATISLAVA. Na balkóne v paneláku pestujte menej náročné rastliny, nech si ich tam nájdete živé aj po dovolenke, radia záhradníci. Zimu prečkajú rastliny zelené po celý rok ako napríklad rôzne ihličnany. Vydržia dokonca aj jahody alebo levanduľa.
Rozšírené muškáty stačí cez mrazy dať na chladnú chodbu, najjednoduchšie ich je rovno zahodiť a na jar kúpiť nové. Vo vyhriatej obývačke sa im totiž dariť nebude.
Balkón prispôsobte prírode
Stĺpec vpravo
Nadpis
- najbežnejšie ľudia pestujú letničky, napríklad muškáty;
- ničí ich už prvý nočný mráz, tento rok príde v Bratislave okolo 20. októbra;
- na balkóne teda zimu neprečkajú, buď ich treba vyhodiť, alebo dať z mrazu do chladu;
- sneh a mráz neprekážajú smrekom alebo borievkam, medzi ne sa sadia skalničky.
„Na balkóne cez zimu vydržia stále zelené rastliny, teda hlavne ihličnany, zimu takto prečkajú aj niektoré listnaté rastliny ako napríklad rôzne vavrínovce,“ vraví Ľudovít Bút zo záhradníctva Stálozelené záhrady.
„Človek sa vždy musí prispôsobiť prírode,“ myslí si záhradník Branislav Plesník. Svojim zákazníkom odporúča, aby na balkónoch pestovali rastliny, ktoré sú menej náročné na starostlivosť.
„Keďže väčšina ľudí nemá na balkónoch zavedené zavlažovanie, je dobré tam mať zasadené to, čo vydrží, aj keď idete na niekoľko dní preč,“ vysvetľuje Plesník. Pomôžu aj väčšie kvetináče s väčším množstvom zeminy.
Najlepšia voľba na balkón podľa neho sú smrek a borievka. „Tie prirodzene rastú na holiach, kde je aj mesiac sucho a býva tam mráz. Pomedzi to sa dajú skalničky, ktoré pekne kvitnú a hrantík vyplnia, kým ihličnany narastú,“ vraví Plesník.
Pestovať sa dajú aj borovice, tie však potrebujú viac pôdy a starostlivosti.
Najbežnejšie z ulíc vidno levanduľu, bylinky alebo rôzne druhy letničiek – rastlín, ktoré vydržia jeden rok, „To sú napríklad muškáty, petúnie alebo suchínie,“ vraví Bút. Najexotickejšie rastliny likviduje už prvý mráz.
Ak nemáte miesto na chodbe, alebo ich nemôžete na zimu presadiť do záhrady a prikryť slamou, môžu sa napríklad také jahody zazimovať aj na balkóne.
„Teoreticky sú schopné prežiť aj mráz do mínus päť stupňov. Kvetináče na balkóne sa dajú obaliť do bublinkovej fólie, či deky a na vrch sa dá dať ihličie alebo netkaná textília,“ vraví Michala Hrnčiarová z blogu Forester. Väčšina byliniek by podľa nej mala aj bez špeciálnej opatery prežiť zimu priamo na balkóne. V lete ľudia najčastejšie pestujú paradajky a papriky. „Tento rok sme ale začali aj napríklad s olivami. Hitom sa stáva aj bobkový list, ktorý je nenáročný. Efektívne, čo sa týka úrody, sú aj rajčiny,“ vraví Hrnčiarová.
Mrazy prídu koncom októbra
Rozšírené muškáty pochádzajú zo subtropických oblastí južnej Afriky, no vedia prezimovať na chladnej chodbe pri teplote medzi 10 až 15 stupňov Celzia. Izbová teplota nad 20 stupňov a stojatý vzduch v byte rastline neprospejú. Muškáty treba skryť už pred prvými mrazmi, ktoré ich môžu poškodiť.
Meteorológ Peter Jurčovič očakáva mrazy a prvý sneh v Bratislave niekde medzi 20. až 22. októbrom. „Do konca týždňa by sa malo ešte otepľovať, ale po tomto dátume už nemá zmysel nechávať muškáty vonku,“ vraví Jurčovič.
V zime ich netreba polievať toľko ako v lete. Rastlina má totiž vegetačný pokoj a podľa Plesníka „nevyzerá veľmi pekne“. Záhradníci odporúčajú kúpiť na jar nové muškáty.
FOTO - FOTOLIA
FOTO - FOTOLIA
FOTO - FOTOLIA
Na zimu balí susedská záhrada zeleninu do látky
Boxy so zeleninou na Sasinkovej zdobili v lete paradajky, v zime to budú špeciálne odrody špenátu a šalátov.
BRATISLAVA. Susedská záhrada na Sasinkovej neďaleko Medickej záhrady má už pár týždňov po sezóne, zeleninu sa tam však pokúsia dopestovať aj v zimných mesiacoch.
„Máme dvoch záhradkárov, ktorí si tu chcú skúsiť pestovať mrazuvzdorné odrody špenátu a šalátov,“ vraví organizátorka Sandra Stasselová.
V lete boli v boxoch s rozmermi 120 krát 80 centimetrov postavených na palete najobľúbenejšie paradajky alebo kaleráb.
Na zimu boxy obalili látkami a fóliami, aby sa vytvorila izolačná vrstva vzduchu.
Susedská záhrada je podľa organizátorov viac miestom vytvorenia komunity, než na pestovanie plodín. Zasadiť si tu môže každý všetko.
FOTO - VNÚTROBLOK
Michal Durdovanský