BRATISLAVA. Podľa zástupkyne veliteľa pre prevenciu Hasičského a záchranného útvaru v Bratislave Beáty Janatovej hasiči nemajú s hydrantmi problém a zatiaľ sa nestala situácia, pri ktorej by bolo hasenie požiaru ohrozené pre problémy so sieťou hydrantov.
Staršie hydranty musia kontrolovať
"Samozrejme, bratislavská hydrantová sieť si vyžaduje najmä v starších častiach mesta postupnú rekonštrukciu," uviedla pre agentúru SITA Janatová a dodala, že nadzemné, podzemné, ale aj vnútorné hydranty a hadicové zariadenia v objektoch sa musia kontrolovať najmenej raz za 12 mesiacov.
Povinnosť kontroly je pritom na správcoch vodovodnej siete. Janatová zároveň informovala, že najhoršia situácia s hydrantmi je v bytových domoch, kde obyvatelia tieto zariadenia zamykajú alebo nechávajú bez komponentov. Bez ventilu, hadice a prúdnice sú potom zariadenia nepoužiteľné.
Ako tiež uviedla Janatová, základné množstvo vody si hasiči vždy so sebou privezú, ale pri rozsiahlejších požiaroch využívajú aj hydrantovú sieť a iné zdroje, napríklad vodu z riek, jazier či nádrží.
Požiar v PKO
Po požiari v areáli bratislavského Parku kultúry a oddychu (PKO) 19. augusta, priniesol denník Pravda článok, v ktorom minister vnútra Robert Kaliňák uviedol, že v najbližšom období musia posilniť čerpacie sústavy hydrantov.
„Jeden z hydrantov, ktorý hasičom sprístupnili, bol až v hoteli Kempinski, čo je dosť ďaleko. Museli sme čerpať aj vodu z Dunaja, ktorý tečie dosť nízko a pri tom je potrebné použiť výkonnejšie zariadenie, ktoré toto prevýšenie dokáže zvládnuť,“ uviedol ešte 19. augusta Kaliňák.
Pri požiari v areáli PKO boli poškodené tri budovy. Opustená, jednoposchodová budova úplne zhorela, na budove športovej haly VKP a.s. Bratislava sa zrútila časť strechy a v objekte Výskumného ústavu vodného hospodárstva vyhoreli kancelárske priestory.