BRATISLAVA. Hlavné mesto v júli vyhlásilo anonymnú ideovú urbanisticko-architektonickú súťaž a pred niekoľkými dňami vybralo víťazný návrh.
Patrí firme Dopravoprojekt, ktorá má cyklotrasu vybudovať za menej než pätinu predpokladanej ceny. Pôvodne sa totiž počítalo, že jej realizácia mesto vyjde na 5,5 milióna eur. Na svojom blogu o tom informuje poradca primátora Bratislavy Michal Feik.
Okolo domov i cez les
Po tom, čo mestskí poslanci vlani v septembri zamietli vedenie cyklotrasy cez chránený ostrov Sihoť, mala súťaž nájsť optimálne trasovanie, navrhnúť technológiu a čo najlacnejšie riešenie. Návrh vedenia cyklotrasy podľa Feika vo veľkej miere využíva existujúce lokálne komunikácie, ale aj poľné cesty.
Firma projekt rozdelila na sedem logických celkov, ktoré možno realizovať samostatne po častiach. V jednej vedie cyklotrasa napríklad okolo domov a chát a ďalej po svahu cez les, v inej zase v súbehu s cestou na konzole nad ramenom Dunaja.
"Využitím jestvujúcich ciest pozdĺž Devínskej cesty v dĺžke viac ako dva kilometre z celkovej dĺžky päť kilometrov sa minimalizuje výška investičných nákladov na konštrukcie a terénne úpravy cyklotrasy," vysvetlil Feik.
Ešte dokumentácia a povolenie
Na začatie výstavby cyklotrasy treba teraz vypracovať dokumentáciu pre územné rozhodnutie a stavebné povolenie. "Výhodou navrhnutého riešenia je aj to, že na viacerých úsekoch už existujú lokálne cestné komunikácie, resp. poľné cesty, čo by mohlo celý proces zjednodušiť," vraví poradca primátora.
Prvými kandidátmi na realizáciu sú podľa jeho slov úseky Tieňava, Gronáre a Skalnaté, čo by za rok alebo dva znamenalo vybudovanie približne 2,2-kilometrového úseku cyklotrasy vedenej bezpečne mimo hlavného dopravného priestoru. "Náklady na tieto jednoduchšie úseky by mohli dosiahnuť približne 235.000 eur," vyčíslil.
Zapojili sa štyria
Súťažné podklady si podľa poradcu primátora prevzalo 11 firiem, návrhy predložili napokon štyri z nich. "Medzi návrhmi sa našli nápadité aj elegantné drahé riešenia.
Táto medzinárodná cyklotrasa by si nepochybne zaslúžila oveľa veľkorysejšie riešenie, ak by sme naďalej stavali vzdušné zámky, mohlo by sa stať, že realizácia by sa stratila v nedohľadne," podotkol Feik s tým, že ponúknuté riešenie sa drží pri zemi a aj z tohto dôvodu má veľmi blízko k realizácii.
Aj s autami
V súčasnosti cyklisti jazdia do Devína po ceste spoločne s autami. Otvorením Cyklomostu slobody medzi rakúskym Schlosshofom a Devínskou Novou Vsou sa množstvo cyklistov ešte zvýšilo.
Cesta je však aj spojnicou mestských častí Devín a Devínska Nová Ves s centrom Bratislavy. Pre jej úzky profil sa ale takmer po celej trase nenachádza krajnica. Mesto preto vlani pre zvýšenie bezpečnosti namaľovalo cyklopiktogramy, osadilo radar a zvislé dopravné značenie, ktoré majú vodičov upozorniť na zvýšený pohyb cyklistov.